Home

Cite

Olympics 2000

olympic sports
Olympics
Marion Jones winning the 100 meter dash on July 15, 2000; Source/AP Photos

MEDAL STANDINGS


Choose a sport:
View standings by country


WATER POLO
Date Event Gold Silver Bronze
10/1 Men's Water Polo Hungary Russian Federation Yugoslavia
9/23 Women's Water Polo Australia United States Russian Federation

WEIGHTLIFTING
Date Event Gold Silver Bronze
9/26 Men's 105+kg Hossein Rezazadeh
Islamic Republic of Iran
Ronny Weller
Germany
Ashot Danielyan
Armenia
9/25 Men's 105kg Hossein Tavakoli
Islamic Republic of Iran
Alan Tsagaev
Bulgaria
Said S. Asaad
Qatar
9/24 Men's 94kg Akakios Kakiasvilis
Greece
Szymon Kolecki
Poland
Alexei Petrov
Russian Federation
9/23 Men's 85kg Pyrros Dimas
Greece
Marc Huster
Germany
George Asanidze
Georgia
9/22 Men's 77kg Xugang Zhan
China
Viktor Mitrou
Greece
Arsen Melikyan
Armenia
9/22 Women's 75+ kg Meiyuan Ding
China
Agata Wrobel
Poland
Cheryl Haworth
United States
9/20 Men's 69kg Galabin Boevski
Bulgaria
Georgi Markov
Bulgaria
Sergei Lavrenov
Belarus
9/20 Women's 75kg Maria Isabel Urrutia
Colombia
Ruth Ogbeifo
Nigeria
Yi-Hang Kuo
Chinese Taipei
9/19 Women's 63kg Xiaomin Chen
China
Valentina Popova
Russian Federation
Ioanna Chatziioannou
Greece
9/19 Women's 69kg Weining Lin
China
Erzsebet Markus
Hungary
Karnam Malleswari
India
9/18 Women's 53kg Xia Yang
China
Feng-Ying Li
Chinese Taipei
Winarni Binti Slamet
Indonesia
9/18 Women's 58kg Soraya Jimenez Mendivil
Mexico
Song Hui Ri
DPR Korea
Khassaraporn Suta
Thailand
9/17 Men's 62kg Nikolav Pechalov
Croatia
Leonidas Sabanis
Greece
Sevdalin Minchev Angelov
Bulgaria
9/17 Women's 48kg Izabela Dragneva
Bulgaria
Tara Nott
United States
Raema Lisa Rumbewas
Indonesia
9/16 Men's 56kg Halil Mutlu
Turkey
Ivan Ivanov
Bulgaria
Wenxiong Wu
China

WRESTLING
Date Event Gold Silver Bronze
10/1 Men's Freestyle 58kg Alireza Dabir
Islamic Republic of Iran
Yevgen Buslovych
Ukraine
Terry Brands
United States
10/1 Men's Freestyle 69kg Daniel Igali
Canada
Arsen Gitinov
Russian Federation
Lincoln McIlravy
United States
10/1 Men's Freestyle 85kg Adam Saitiev
Russian Federation
Yoel Romero
Cuba
Mogamed Ibragimov
Former Yugoslav Rep. Macedonia
10/1 Men's Freestyle 130kg David Moussoulbes
Russian Federation
Artur Taymazov
Uzbekistan
Alexis Rodriguez
Cuba
9/30 Men's Freestyle 54kg Namig Abdullayev
Azerbaijan
Samuel Henson
United States
Amiran Karntanov
Greece
9/30 Men's Freestyle 63kg Mourad Oumakhanov
Russian Federation
Serafim Barzakov
Bulgaria
Jae Sung Jang
Korea
9/30 Men's Freestyle 76kg Alexander Leipold
Germany
Brandon Slay
United States
Jae Eui Moon
Korea
9/30 Men's Freestyle 97kg Saghid Mourtasaliyev
Russian Federation
Islam Bairamukov
Kazakhstan
Eldar Kurtanidze
Georgia
9/27 Men's Greco-Roman 58kg Armen Nazarian
Bulgaria
In-Sub Kim
Korea
Zetian Sheng
China
9/27 Men's Greco-Roman 69kg Filiberto Azcuy
Cuba
Katsuhiko Nagata
Japan
Alexei Glouchkov
Russian Federation
9/27 Men's Greco-Roman 85kg Hamza Yerlikaya
Turkey
Sandor Istvan Bardosi
Hungary
Mukhran Vakhtangadze
Georgia
9/27 Men's Greco-Roman 130kg Rulon Gardner
United States
Alexandre Kareline
Russian Federation
Dmitry Debelka
Belarus
9/26 Men's Greco-Roman 54kg Kwon Ho Sim
Korea
Lazaro Rivas
Cuba
Yong Gyun Kang
DPR Korea
9/26 Men's Greco-Roman 63kg Varteres Samourgachev
Russian Federation
Juan Luis Maren
Cuba
Akaki Chachua
Georgia
9/26 Men's Greco-Roman 76kg Mourat Kardanov
Russian Federation
Matt James Lindland
United States
Marko Yli-Hannuksela
Finland
9/26 Men's Greco-Roman 97kg Mikael Ljungberg
Sweden
Davyd Saldadze
Ukraine
Garrett Lowney
United States


Choose a sport:
View standings by country