Home

Cite

Olympics 2000

olympic sports
Olympics
Marion Jones winning the 100 meter dash on July 15, 2000; Source/AP Photos

MEDAL STANDINGS


Choose a sport:
View standings by country


BADMINTON
Date Event Gold Silver Bronze
9/23 Men's Singles Xinpeng Ji
China
Hendrawan
Indonesia
Xuanze Xia
China
9/23 Women's Doubles Ge / Gu
China
Huang / Yang
China
Gau / Qin
China
9/22 Women's Singles Zhichao Gong
China
Camilla Martin
Denmark
Zhaoying Ye
China
9/21 Men's Doubles Tony Gunawan & Candra Wijaya
Indonesia
Dong-Soo Lee & Yong-Sung Yoo
Korea
Tae-Kwon Ha & Dong-Moon Kim
Korea
9/21 Mixed Doubles Jun Zhang & Ling Gao
China
Tri Kusharyanto & Minarti Timur
Indonesia
Simon Archer & Joanne Goode
Great Britain

BASEBALL
Date Event Gold Silver Bronze
9/27 Men's Baseball United States Cuba Korea

BASKETBALL
Date Event Gold Silver Bronze
10/1 Men's Team United States France Lithuania
9/30 Women's Team United States Australia Brazil

BEACH VOLLEYBALL
Date Event Gold Silver Bronze
9/26 Men's Beach Volleyball Blanton / Fonoimoana
United States
Ze Marco / Ricardo
Brazil
Ahmann / Hager
Germany
9/25 Women's Beach Volleyball Cook / Pottharst
Australia
Adriana Behar / Shelda
Brazil
Sandra / Adriana
Brazil

BOXING
Date Event Gold Silver Bronze
10/1 Men's Flyweight 51kg Wijan Ponlid
Thailand
Bulat Jumadilov
Kazakhstan
Vladmir Sidorenko
Ukraine
Jerome Thomas
France
10/1 Men's Featherweight 57kg Bekzat Sattarkhanov
Kazakhstan
Ricardo Juarez
United States
Kamil Dzamalutdinov
Russian Federation
Tahar Tamsamani
Morocco
10/1 Men's Light Welterweight 63.5kg Mahamadkadyz Abdullaev
Uzbekistan
Ricardo Williams
United States
Mohamed Allalou
Algeria
Diogenes Luna Martinez
Cuba
10/1 Men's Light Middleweight 71kg Yermakhan Ibraimov
Kazakhstan
Marin Simion
Romania
Jermain Taylor
United States
Pornchai Thongburan
Thailand
10/1 Men's Light Heavyweight 81kg Alexander Lebziak
Russian Federation
Rudolf Kraj
Czech Republic
Andri Fedtchouk
Ukraine
Sergei Mikhailov
Uzbekistan
10/1 Men's Super Heavyweight +91kg Audley Harrison
Great Britain
Mukhtarkhan Dildabekov
Kazakhstan
Rustam Saidov
Uzbekistan
Paolo Vidoz
Italy
10/1 Men's Light Flyweight 48kg Brahim Asloum
France
Rafael Lozano Munoz
Spain
Un Chol Kim
DPR Korea
Maikro Romero Esquirol
Cuba
10/1 Men's Bantamweight 54kg Guillermo Rigondeaux Ortiz
Cuba
Raimkoul Malakhbkov
Russian Federation
Serguey Daniltchenko
Ukraine
Clarence Vinson
United States
10/1 Men's Lightweight 60kg Mario Kindelan
Cuba
Andriy Kotelnyk
Ukraine
Christian Bejarano Benitez
Mexico
Alexandr Maletin
Russian Federation
10/1 Men's Welterweight 67kg Oleg Saitov
Russian Federation
Sergey Dotsenko
Ukraine
Vitalii Grusac
Moldova
Dorel Simion
Romania
10/1 Men's Middleweight 75kg Jorge Gutierrez
Cuba
Gaidarbek Gaidarbekov
Russian Federation
Vugar Alekperov
Azerbaijan
Zsolt Erdei
Hungary
10/1 Men's Heavyweight 91kg Felix Savon
Cuba
Sultanahmed Ibzagimov
Russian Federation
Sebastian Kober
Germany
Vladimir Tchantouria
Georgia


Choose a sport:
View standings by country