Cite

2017 Academy Awards

The 2017 Academy Awards will be presented on Mar. 4, 2018, at the Dolby Theatre. All of the nominees are listed below.

Best PictureThe Shape of Water
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Animated
Feature Film
Coco 
The Boss Baby
The Breadwinner
Ferdinand
Loving Vincent
Best Actor in a
Leading Role
Gary Oldman, Darkest Hour
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Best Actress in a
Leading Role
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Sally Hawkins, The Shape of  Water
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post
Best Actor in a
Supporting Role
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Best Actress in a
Supporting Role
Allison Janney, I, Tonya
Mary J. Blige, Mudbound
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water
Best DirectorGuillermo del Toro, The Shape of Water
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Writing
Best Original
Screenplay
Jordan Peele, Get Out
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, The Big Sick 
Greta Gerwig, Lady Bird
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Adapted
Screenplay
James Ivory; novel by André Aciman, Call Me by Your Name
Scott Nuestadter and Michael H. Weber; book by Greg Sestero and Tom Bissell, The Disaster Artist
Scott Frank, James Mangold, and Michael Green; based on characters from the X-men comics, Logan
Aaron Sorkin; memoir by Molly Bloom, Molly's Game
Virgil Williams and Dee Rees; novel by Hillary Jordan, Mudbound 
CinematographyRoger Deakins, Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel, Darkest Hour
Hoyte van Hoytema, Dunkirk
Rachel Morrison, Mudbound
Dan Laustsen, The Shape of Water
Production DesignPaul Denham Austerberry (Production Design), and Shane Vieau and Jeff Melvin (Set Decoration), The Shape of Water 
Dennis Gassner (Production Design) and Alessandra Querzola (Set Decoration), 
Blade Runner 2049
Sarah Greenwood (Production Design) and Katie Spencer (Set Decoration), 
Darkest Hour
Nathan Crowley (Production Design) and Gary Fettis (Set Decoration), Dunkirk
Sarah Greenwood (Production Design) and Katie Spencer (Set Decoration), 
Beauty and the Beast
Sound
Best Sound EditingRichard King and Alex Gibson, Dunkirk 
 Julian Slater, Baby Driver
Mark Mangini and Theo Green, Blade Runner 2049   
Nathan Robitaille and Nelson Ferreira, The Shape of Water 
Matthew Wood and Ren Klyce, Star Wars: The Last Jedi 
Best Sound
Mixing
Mark Weingarten, Gregg Landaker, and Gary A. Rizzo, Dunkirk     
Julian Slater, Tim Cavagin, and Mary H. Ellis, Baby Driver
Ron Bartlett, Doug Hemphill, and Mac Ruth Blade Runner 2049
Christian Cooke, Brad Zoern, and Glen Gauthier, The Shape of Water 
David Parker, Michael Semanick, and Stuart Wilson,
Star Wars: The Last Jedi 
Music
Best Original
Song
"Remember Me" from Coco
"Mighty River" from Mudbound
"Mystery of Love" from Call Me by Your Name
"Stand Up for Something" from Marshall
"This Is Me" from The Greatest Showman
Best Original
Score 
Alexandre Desplat, The Shape of Water
Hans Zimmer, Dunkirk
Jonny Greenwood, Phantom Thread
Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
John Williams, Star Wars: The Last Jedi
Film EditingLee Smith, Dunkirk
Paul Machliss and Jonathan Amos, Baby Driver
Tatiana S. Riegel, I, Tonya
Sidney Wolinsky, The Shape of Water
Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Costume DesignMark Bridges, Phantom Thread
Jacqueline Durran, Beauty and the Beast
Jacqueline Durran, Darkest Hour
Luis Sequeira, The Shape of Water
Consolata Boyle, Victoria & Abdul
Makeup &
Hairstyling
Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, and Lucy Sibbick, Darkest Hour
Daniel Phillips and Lou Sheppard, Victoria & Abdul
Arjen Tuiten, Wonder
Visual EffectsJohn Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, and Richard R. Hoover, Blade Runner 2049
Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, and Dan Sudick, 
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, and Mike Meinardus, Kong: Skull Island
Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, and Joel Whist, 
War for the Planet of the Apes
Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould,
Star Wars: The Last Jedi
Short Films
Best Animated
Short Film
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes
Best Live Action
Short Film
The Silent Child
DeKalb Elementary
The Eleventh O'Clock
My Nephew Emmett
Watu Wote/All of Us
Best Documentary
Short SubjectHeaven is a Traffic Jam on the 405
Edith + Eddie
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop
FeatureIcarus
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Last Men in Aleppo
Strong Island
Best Foreign
Language Film
A Fantastic Woman, Chile
The Insult, Lebanon
Loveless, Russia
On Body and Soul, Hungary
The Square, Sweden