Cite
 

Men

Event Time
100m Allan Wells, GBR 10.25
Silvio Leonard, CUB10.25
Petar Petrov, BUL10.39
200m Pietro Mennea, ITA 20.19
Allan Wells, GBR20.21
Donald Quarrie, JAM20.29
400m Viktor Markin, USSR 44.60
Richard Mitchell, AUS44.84
Frank Schaffer, E. Ger44.87
800m Steve Ovett, GBR 1:45.4
Sebastian Coe, GBR1:45.9
Nikolai Kirov, USSR1:46.0
1500m Sebastian Coe, GBR 3:38.4
Jürgen Straub, E. Ger3:38.8
Steven Ovett, GBR3:39.0
5000m Miruts Yifter, ETH 13:21.0
Suleiman Nyambui, TAN13:21.6
Kaarlo Maaninka, FIN13:22.0
10,000m Miruts Yifter, ETH 27:42.7
Kaarlo Maaninka, FIN27:44.3
Mohammed Kedir, ETH27:44.7
Marathon Waldemar Cierpinski, E. Ger 2:11:03
Gerard Nijboer, NED2:11.20
Sat. Dzhumanazarov, USSR2:11.35
110m H Thomas Munkelt, E. Ger 13.39
Alejandro Casanas, CUB13.40
Alexander Puchkov, USSR13.44
400m H Volker Beck, E. Ger 48.70
Vasiliy Arkhipenko, USSR48.86
Gary Oakes, GBR49.11
3000m
Steeple
Bronislaw Malinowski, POL 8:09.7
Filbert Bayi, TAN8:12.5
Eshetu Tura, ETH8:13.6
20k Walk Maurizio Damilano, ITA 1:23:35.5 OR
Pyotr Pochenchuk, USSR1:24:45.4
Roland Wieser, E. Ger1:25:58.2
50k Walk Hartwig Gauder, E. Ger 3:49:24.0
Jorge Llopart, SPA3:51:25
Yevgeniy Ivchenko, USSR3:56:32
4x100m USSR (Vladimir Muravyov, Nikolai
Sidorov, Aleksandr Aksinin,
Andrei Prokofiev)
38.26
Poland38.33
France38.53
4x400m USSR (Remigius Valiulis, Mikhail
Linge, Nikolai Chernetsky,
Viktor Markin)
3:01.1
East Germany3:01.3
Italy3:04.3
Event Mark
High Jump Gerd Wessig, E. Ger 7- 83/4 WR
Jacek Wszola, POL7-7
Jörg Freimuth, E. Ger7-7
Pole Vault Wladyslaw Kozakiewicz, POL 18-111/2 WR
Konstantin Volkov, USSR / Tadeusz Slusarski, POL18-61/2
Long Jump Lutz Dombrowski, E. Ger 28- 01/4
Frank Paschek, E. Ger26-111/4
Valeri Podluzhniy, USSR26-10
Triple Jump Jaak Uudmäe, USSR 56-111/4
Viktor Saneyev, USSR56-63/4
Joao de Oliveira, BRA56-6
Shot Put Vladimir Kiselyov, USSR 70- 01/2 OR
Alexander Baryshnikov, USSR69-2
Udo Beyer, E. Ger69-11/4
Discus Viktor Rashchupkin, USSR 218- 8
Imrich Bugar, CZE217-9
Luis Delis, CUB217-7
Hammer Yuri Sedykh, USSR 268- 4 WR
Sergey Litvinov, USSR264-6
Yuriy Tamm, USSR259-0
Javelin Dainis Kula, USSR 299- 2
Alexander Makarov, USSR294-1
Wolfgang Hanisch, E. Ger284-6
Decathlon Daley Thompson, GBR 8495 pts
Yuriy Kutsenko, USSR8331
Sergey Zhelanov, USSR8135

Track & FieldWomen