Cite
 

2004 Men's Olympic Track & Field Medalists

Event   Time
100m Justin Gatlin, USA 9.85
  Francis Obikwelu, POR 9.86
  Maurice Greene, USA 9.87
200m Shawn Crawford, USA 20.05
  Bernard Williams, USA 20.18
  Frank Fredericks, NAM 20.43
400m Jeremy Wariner, USA 44.00
  Otis Harris, USA 44.16
  Derrick Brew, USA 44.42
800m Yuriy Borzakovskiy, RUS 1:44.45
  Mbulaeni Mulaudzi, S. AFR 1:44.61
  Wilson Kipketer, DEN 1:44.65
1500m Hicham El Guerrouj, MOR 3:34.18
  Bernard Lagat, KEN 3:34.30
  Rui Silva, POR 3:34.68
5000m Hicham El Guerrouj, MOR 13:14.39
  Kenenisa Bekele, ETH 13:14.59
  Eliud Kipchoge, KEN 13:15.10
10,000m Kenenisa Bekele, ETH 27:05.10 OR
  Sileshi Sihine, ETH 27:09.39
  Tadesse Habteselassie, ERT 27:22.57
Marathon Stefano Baldini,, ITA 2:10:55
  Meb Keflezighi, USA 2:11:29
  Vanderlei De Lima, BRA 2:12:11
110m H Xia Liu, CHN 12.91 OR
  Terrence Trammell, USA 13.18
  Anier Garcia, CUB 13.20
400m H Felix Sanchez, DOM 47.63
Danny McFarlane, JAM   48.11
  Naman Keita, FRA 48.26
3000m
Steeplechase
Ezekiel Kemboi, KEN 8:05.81
  Brimin Kipruto, KEN 8:06.11
  Paul Kipsiele Koech, KEN 8:06.64
20k Walk Athanasia Tsoumeleka, GRE 1:29:12
  Olimpiada Ivanova, RUS 1:29:16
  Jane Saville, AUS 1:29:25
50k Walk Robert Korzeniowski, POL 3:38:46
  Denis Nizhegorodov, RUS 3:42:50
  Aleksey Voyevodin, RUS 3:43:34
4x100m Great Britain (Darren Campbell, Mark Lewis Francis, Jason Gardener, Marlon Devonish) 38.07
  USA 38.08
  Nigeria 38.23
4x400m USA (Derrick Brew, Otis Harris, Andrew Rock, Jeremy Wariner, Darold Williamson, Kelly Willie) 2:55.91
  Australia 3:00.60
  Nigeria 3:00.60

Field Events

Event   Mark
High Jump Stefan Holm, SWE 7-8.96
  Matt Hemingway, SWE 7-8.13
  Jaroslav Baba, CZE 7-8.13
Pole Vault Tim Mack, USA 19-6.25 OR
  Toby Stevenson, USA 19-4.28
  Giuseppe Gibilisco, ITA 19-2.31
Long Jump Dwight Phillips, USA 28-2.19
  John Moffitt, USA 27-9.46
  Joan Lino Martinez, ESP 27-3.56
Triple Jump Christian Olsson, SWE 58-4.39
  Marian Oprea, ROM 57-6.94
  Danila Burkenya, RUS 57-4.19
Shot Put Michael Stulce, USA 71-21/2
  James Doehring, USA 68-9
  Vyacheslav Lycho, UT 68-81/4
Discus Romas Ubartas, LIT 213-8
  Jürgen Schult, GER 213-01/2
  Roberto Moya, CUB 210-41/4
Hammer Andrei Abduvaliyev, UT 270-9
  Igor Astapkovich, UT 268-101/2
  Igor Nikulin, UT 266-113/4
Javelin Jan Zelezny, CZE 294-2
  Seppo Räty, FIN 284-11/2
  Steve Backley, GBR 273-61/2
Decathlon Robert Zmelik, CZE 8611 pts
  Antonio Peñalver, SPA 8412
  David Johnson, USA 8309
w indicates wind-aided.

 

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

 

  Track & Field Women