| Share
 

Men

Two medals: Donovan Bailey, CAN (1-1-0); Tyree Washington, USA (1-0-1).

100 meters

  Time 
1 Maurice Greene, USA9.86=CR
2 Donovan Bailey, CAN 9.91 
3 Tim Montgomery, USA9.94 
Other Top 8 USA: 8th— Michael Marsh (10.29).

200 meters

  Time
1 Ato Boldon, TRI20.04
2 Frank Fredericks, NAB 20.23
3 Claudinei Da Silva, BRA20.26
Top 8 USA: 7th— Jon Drummond (20.44).

400 meters

  Time
1 Michael Johnson, USA 44.12
2 Davis Kamoga, UGA44.37
3 Tyree Washington, USA44.39
Other Top 8 USA: 5th— Jerome Young (44.51); 7th— Antonio Pettigrew (44.58).

800 meters

  Time
1 Wilson Kipketer, DEN 1:43.38
2 Norberto Tellez, CUB1:44.00
3 Rich Kenah, USA1:44.25
Other Top 8 USA: 8th— Mark Everett (1:49.02).

1500 meters

  Time
1 Hicham El Guerrouj, MOR3:35.83
2 Fermin Cacho, SPA3:36.63
3 Reyes Estevez, SPA3:37.26

5000 meters

  Time
1 Daniel Komen, KEN13:07.38
2 Khalid Boulami, MOR 13:09.34
3 Thomas Nyariki, KEN13:11.09
Top 10 USA: 6th— Bob Kennedy (13:19.45).

10,000 meters

  Time
1 Haile Gebrselassie, ETH 27:24.58
2 Paul Tergat, KEN27:25.62
3 Salah Hissou, MOR27:28.67

Marathon

  Time
1 Abel Anton, SPA2:13:16
2 Martin Fiz, SPA2:13:21
3 Steve Moneghetti, AUS2:14:16
Best USA: 13th— Douglas Scudamore (2:18.41).

4x100-meter Relay

  Time
1 Canada 37.86
2 Nigeria38.07
3 Great Britain & N.I.38.14
CAN— Robert Esmie, Glenroy Gilbert, Bruny Surin, Donovan Bailey; NGR— O. Ezinwa, Adeniken, Obikwelu, D. Ezinwa; GBR&NI— Braithwaite, Campbell, Walker, Golding.

4x400-meter Relay

  Time
1 United States 2:56.47
2 Great Britain & N.I.2:56.65
3 Jamaica2:56.75
USA— Jerome Young, Antonio Pettigrew, Chris Jones, Tyree Washington; GBR&NI— Thomas, Black, Baulch, Richardson; JAM— McDonald, Haughton, McFarlane, Clarke.

110-meter Hurdles

  Time
1 Allen Johnson, USA 12.93
2 Colin Jackson, GBR13.05
3 Igor Kovac, SVK13.18
Other Top 8 USA: 6th— Terry Reese (13.30); 7th— Mark Crear (13.55).

400-meter Hurdles

  Time
1 Stephane Diagana, FRA47.70
2 Llewellyn Herbert, RUS47.86
3 Bryan Bronson, USA47.88

3000-meter Steeplechase

  Time
1 Wilson Boit Kipketer, KEN 8:05.84
2 Moses Kiptanui, KEN 8:06.04
 Bernard Barmasai, KEN8:06.04
Top 10 USA: 6th— Mark Croghan (8:14.09).

20-kilometer Walk

  Time
1 Daniel Garcia, MEX1:21:43
2 Mikhail Shchennikov, RUS1:21:53
3 Mikhail Khmelnitskiy, BLR1:22:01
Best USA: 34th— Curt Clausen (1:32.05).

50-kilometer Walk

  Time
1 Robert Korzeniowski, POL3:44:46
2 Jesus Angel Garcia, SPA3:44:59
3 Miguel Rodriguez, MEX3:48:30

High Jump

  Height
1 Javier Sotomayor, CUB 7- 91/4
2 Artur Partyka, POL 7- 81/2
3 Tim Forsyth, AUS7- 81/2

Pole Vault

  Height 
1 Sergey Bubka, UKR 19- 81/2CR
2 Maksim Tarasov, RUS 19- 61/2 
3 Dean Starkey, USA19- 43/4 
Other Top 10 USA: 6th— Pat Manson (18–81/4)

Long Jump

  Distance
1 Ivan Pedroso, CUB 27-71/2
2 Erick Walder, USA27-6
3 Kiril Sosunov, RUS26-10
Other Top 10 USA: 8th— Kevin Dilworth (25–10 1/4)

Triple Jump

  Distance
1 Yoelvis Quesada, CUB58-63/4
2 Jonathan Edwards, GBR58-01/2
3 Eliecer Urrutia, CUB57-101/2
Top 10 USA: 9th— Kenny Harrison (55–111/4).

Shot Put

  Distance
1 John Godina, USA 70-41/4
2 Oliver-Sven Buder, GER69-81/4
3 C.J. Hunter, USA 66-81/4
Other Top 8 USA: 7th— Kevin Toth (65–8 1/4).
Note: Ukraine's Aleksandr Bagach was the original gold medalist in the shot put but was stripped of his medal after testing positive for the stimulant ephedrine.

Discus

  Distance
1 Lars Riedel, GER 224-10
2 Virgilijus Alekna, LIT218-10
3 Jurgen Schult, GER217-0
Top 10 USA: 5th— John Godina (214–7); 7th— Adam Setliff (208–2).

Hammer Throw

  Distance
1 Heinz Weis, GER268-4
2 Andrey Skvaruk, UKR267-3
3 Vasiliy Sidorenko, RUS264-11

Javelin

  Distance
1 Marius Corbett, RSA290-0
2 Steve Backley, GBR 284-9
3 Kostas Gatsioudis, GRE284-3

Decathalon

  Points 
1 Tomas Dvorak, CZE8837CR
2 Eduard Hamalainen, FIN8730 
3 Frank Busemann, GER8652 
Top 10 USA: 4th— Steve Fritz (8,463 pts).

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Final Medal Standings1997 IAAF World ChampionshipsWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring