| Share
 

Men

Event  Time  
 100m Armin Hary, GER 10.2 OR
 David Sime, USA10.2 
 Peter Radford, GBR10.3 
 200m Livio Berruti, ITA 20.5 =WR
 Lester Carney, USA20.6 
 Abdoulaye Seye, FRA20.7 
 400m Otis Davis, USA 44.9 WR
 Carl Kaufmann, GER44.9 
 Malcolm Spence, S. Afr.45.5 
 800m Peter Snell, NZE 1:46.3 OR
 Roger Moens, BEL1:46.5 
 George Kerr, ANT1:47.1 
1500m Herb Elliott, AUS 3:35.6 WR
 Michel Jazy, FRA3:38.4 
 Istvan Rozsavölgyi, HUN3:39.2 
5000m Murray Halberg, NZE 13:43.4  
 Hans Grodotzki, GER13:44.6 
 Kasimierz Zimny, POL13:44.8 
10,000m Pyotr Bolotnikov, USSR 28:32.2 OR
 Hans Grodotzki, GER28:37.0 
 David Power, AUS28:38.2 
Marathon Abebe Bikila, ETH 2:15:16.2 WB
 Rhadi Ben Abdesselam, MOR2:15:41.6 
 Barry Magee, NZL2:17:18.2 
110m H Lee Calhoun, USA 13.8  
 Willie May, USA13.8 
 Hayes Jones, USA14.0 
400m H Glenn Davis, USA 49.3 =OR
 Clifton Cushman, USA49.6 
 Richard Howard, USA49.7 
3000m
 Steeple
Zdzislaw Krzyszkowiak, POL 8:34.2 OR
 Nikolai Sokolov, USSR8:36.4 
 Semyon Rischtschin, USSR8:42.2 
20k Walk Vladimir Golubnichiy, USSR 1:34:07.2  
 Noel Freeman, AUS1:34:16.4 
 Stanley Vickers, GBR1:34:56.4 
50k Walk Don Thompson, GBR 4:25:30.0 OR
 John Ljunggren, SWE4:25:47.0 
 Abdon Panich, ITA4:27:55.4 
4x100m GER (Bernd Cullmann, Armin
Hary, Walter Mahlendorf,
Martin Lauer)
39.5 =WR
 Soviet Union40.1 
 Great Britain40.2 
4x400m USA (Jack Yerman, Earl Young,
Glenn Davis, Otis Davis)
3:02.2 WR
 Germany3:02.7 
 Antilles3:04.0 
Event  Mark  
High Jump Robert Shavlakadze, USSR 7- 1 OR
 Valeriy Brumel, USSR7-1 
 John Thomas, USA7-01/4 
Pole Vault Don Bragg, USA 15- 5 OR
 Ron Morris, USA15-1 
 Eeles Landström, FIN14-11 
Long Jump Ralph Boston, USA 26- 73/4 OR
 Irvin Roberson, USA26-71/4 
 Igor Ter-Ovanesian, USSR26-41/2 
Triple Jump Józef Schmidt, POL 55- 2  
 Vladimir Goryayev, USSR54-61/4 
 Vitold Kreyer, USSR53-103/4 
Shot Put Bill Nieder, USA 64- 63/4 OR
 Parry O'Brien, USA62-81/4 
 Dallas Long, USA62-41/4 
Discus Al Oerter, USA 194- 2 OR
 Richard Babka, USA190-4 
 Dick Cochran, USA187-6 
Hammer Vasily Rudenkov, USSR 220- 2 OR
 Gyula Zsivotzky, HUN215-10 
 Tadeusz Rut, POL215-4 
Javelin Viktor Tsibulenko, USSR 277- 8  
 Walter Krüger, GER260-4 
 Gergely Kulcsar, HUN257-9 
Decathlon Rafer Johnson, USA 8392 pts OR
 Chuan-Kwang Yang, TPE8334 
 Vassily Kusnetsov, USSR7809 

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

Premium Partner Content
HighBeam Research
Documents Images and Maps Reference
(from Newspapers, Magazines, Journals, Newswires, Transcripts and Books)

Research our extensive archive of more than 80 million articles from 6,500 publications.

Additional search results provided by HighBeam Research, LLC. © Copyright 2005. All rights reserved.

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring