| Share
 

Track & Field

Event  Time  
 100m Ralph Craig, USA 10.8 =OR
 Alvah Meyer, USA10.9 
 Donald Lippincott, USA10.9 
 200m Ralph Craig, USA 21.7  
 Donald Lippincott, USA21.8 
 William Applegarth, GBR22.0 
 400m Charlie Reidpath, USA 48.2 OR
 Hanns Braun, GER48.3 
 Edward Lindberg, USA48.4 
 800m Ted Meredith, USA 1:51.9 WR
 Melvin Sheppard, USA1:52.0 
 Ira Davenport, USA1:52.0 
1500m Arnold Jackson, GBR 3:56.8 OR
 Abel Kiviat, USA3:56.9 
 Norman Taber, USA3:56.9 
5000m Hannes Kolehmainen, FIN 14:36.6 WR
 Jean Bouin, FRA14:36.7 
 George Hutson, GBR15:07.6 
10,000m Hannes Kolehmainen, FIN 31:20.8  
 Louis Tewanima, USA32:06.6 
 Albin Stenroos, FIN32:21.8 
X-country
 (12,000m)
Hannes Kolehmainen, FIN 45:11.6  
 Hjalmar Andersson, SWE45:44.8 
 John Eke, SWE46:37.6 
Marathon Kenneth McArthur, S. Afr.2:36:54.8  
 Christian Gitsham, S. Afr.2:37:52.0 
 Gaston Strobino, USA2:38:42.4 
110m H Frederick Kelly, USA 15.1  
 James Wendell, USA15.2 
 Martin Hawkins, USA15.3 
10k Walk George Goulding, CAN 46:28.4  
 Ernest Webb, GBR46:50.4 
 Fernando Altimani, ITA47:37.6 
4x100m GBR (David Jacobs, Harold
Macintosh, Victor d'Arcy,
William Applegarth)
42.4 OR
 Sweden42.6 
4x400m USA (Mel Sheppard, Edward
Lindberg, Ted Meredith,
Charlie Reidpath)
3:16.6 WR
 FRA3:20.7 
 GBR3:23.2 
3000m Team USA (Tel Berna, Norman Taber,
George Bonhag)
9 pts  
 SWE13 pts 
 GBR23 pts 
X-country
 (12,000m)
SWE (Hjalmar Andersson, John
Eke, Josef Ternström)
10 pts  
 FIN11 pts 
 GBR49 pts 
Event  Mark  
High Jump Alma Richards, USA 6- 4 OR
 Hans Liesche, GER6- 31/4 
 George Horine, USA6- 21/2 
Pole Vault Harry Babcock, USA 12-111/2 OR
 Marcus Wright, USA12- 71/2 
 Frank Nelson, USA12- 71/2 
Long Jump Albert Gutterson, USA 24-111/4 OR
 Calvin Bricker, CAN23- 73/4 
 Georg Aberg, SWE23- 61/2 
Triple Jump Gustaf Lindblom, SWE 48-51/4  
 Georg Aberg, SWE47- 71/4 
 Erik Almlöf, SWE89- 81/4 
Shot Put Babe McDonald, USA 50- 4 OR
 Ralph Rose, USA50- 01/4 
 Lawrence Whitney, USA46- 5 
Discus Armas Taipale, FIN 148- 3 OR
 Richard Byrd, USA138- 10 
 James Duncan, USA138- 81/2 
Hammer Matt McGrath, USA 179- 7 OR
 Duncan Gillis, CAN158- 9 
 Clarence Childs, USA158- 0 
Javelin Erik Lemming, SWE 198-11 WR
 Juho Saaristo, FIN192- 5 
 Mór Kóczán, HUN182- 1 
Pentathlon Jim Thorpe, USA 7 pts  
 James Donahue, USA24 pts 
 Frank Lukemann, CAN24 pts 
Decathlon Jim Thorpe, USA 8412 pts WR
 Charles Lomberg, SWE7413.510 
 Gösta Holmér, SWE7347.855 
Event  Mark
High Jump Platt Adams, USA 5- 41/4
 Benjamin Adams, USA5- 3
 Konstantin Tsiklitiras, GRE5- 11/4
Long Jump Konstantin Tsiklitiras, GRE 11-03/4
 Platt Adams, USA11- 01/2
 Benjamin Adams, USA10- 91/4
Both Hands Mark
Shot Put Ralph Rose, USA 90-101/2
 Patrick McDonald, USA50- 4
 Elmer Niklander, FIN89- 81/4
Discus Armas Taipale, FIN 271-10
 Elmer Niklander, FIN255- 111/2
 Emil Magnusson, SWE254- 01/2
Javelin Juho Saaristo, FIN 359- 0
 Väinö Siikaniemi, FIN332- 01/2
 Urho Peltonen, FIN329- 81/2

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Leading Medal Winners1912 OlympicsSwimming

More on Track amp Field from Infoplease:

  • Track & Field - Track & Field Men Women Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. ...
  • Track & field - Track & field MEN WOMEN Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. ...
  • Track & Field - 2004 Track & Field Men Women Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, ...
  • Track & Field - 2008 Track & Field Men Women Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, ...
  • Track & Field - Track & Field Men Women Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. ...

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring