| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesAlaska

Theodore Fulton (Ted) STEVENS

(1923-2010)
Senate Years of Service:
1968-2009
Party:
Republican

STEVENS, Theodore Fulton (Ted), a Senator from Alaska; born in Indianapolis, Marion County, Ind., November 18, 1923; attended Oregon State College and Montana State College; graduated, University of California, Los Angeles 1947; graduated, Harvard Law School 1950; served in the United States Army Air Corps in the Second World War in China 1943-1946; admitted to the bar in California in 1950, to the District of Columbia bar in 1951, and to the Alaska bar in 1957; practiced law in Fairbanks, Alaska 1953; legislative counsel, Department of Interior, Washington, D.C., 1956; assistant to the Secretary of the Interior 1958; chief counsel, Department of the Interior 1960; returned to Anchorage, Alaska, in 1961 and practiced law; elected to State house of representatives in 1964; reelected in 1966, serving as speaker pro tempore and majority leader; appointed on December 24, 1968, as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of E.L. Bartlett, and was subsequently elected in a special election on November 3, 1970, to complete the unexpired term ending January 3, 1973; reelected in 1972, 1978, 1984, 1990, 1996 and 2002, and served from December 24, 1968, to January 3, 2009; Republican whip (1977-1985); president pro tempore (2003-2007); chair, Republican Senatorial Campaign Committee (Ninety-fourth Congress), Select Committee on Ethics (Ninety-eighth and Ninety-ninth Congresses), Committee on Rules and Administration (One Hundred Fourth Congress [January 3, 1995-September 12, 1995]); Committee on Governmental Affairs (One Hundred Fourth Congress [September 12, 1995-January 2, 1997]), Committee on Appropriations (One Hundred Fifth and One Hundred Sixth Congresses, One Hundred Seventh Congress [January 20, 2001-June 6, 2001], One Hundred Eighth Congress); Committee on Commerce, Science and Transportation (One Hundred Ninth Congress); indicted by a federal grand jury on July 29, 2008, for making false statements on financial disclosure forms; was convicted on October 27, 2008, but on April 7, 2009, a federal judge dismissed the conviction, citing prosecutorial misconduct; unsuccessful candidate for reelection in 2008; died in a plane crash on August 9, 2010; interment in Arlington National Cemetery, Arlington, Va.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring