| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesPennsylvania

James BLACK

(1793-1872)

BLACK, James, a Representative from Pennsylvania; born in Newport, Perry County, Pa., March 6, 1793; attended the common schools; engaged in mercantile pursuits; member of the State house of representatives in 1830 and 1831; elected as a Jacksonian to the Twenty-fourth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Jesse Miller and served from December 5, 1836, to March 3, 1837; associate judge of Perry County in 1842 and 1843; elected as a Democrat to the Twenty-eighth and Twenty-ninth Congresses (March 4, 1843-March 3, 1847); State collector of tolls on the Juniata Canal; died in New Bloomfield, Perry County, Pa., on June 21, 1872; interment in New Bloomfield Cemetery.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links


24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring