Cite
 

1996 Summer Olympics Leading Medal Winners

(*) indicates at least one medal earned as preliminary member of eventual medal-winning relay team. USA medalists in bold type.

Men

No   Sport G-S-B
6 Alexei Nemov, RUS Gymnastics 2-1-3
4 Gary Hall Jr., USA Swimming 2-2-0
4 Aleksandr Popov, RUS Swimming 2-2-0
3 Josh Davis, USA Swimming 3-0-0
3 Denis Pankratov, RUS Swimming 2-1-0
3 Daniel Kowalski, AUS Swimming 0-1-2
3 Vitaly Scherbo, BEL Gymnastics 0-0-3
2 Donovan Bailey, CAN Track/Field 2-0-0
2 Martin Doktor, CZE Canoe/Kayak 2-0-0
2 Liu Guoliang, CHN Table Tennis 2-0-0
2 Justin Huish, USA Archery 2-0-0
2 Michael Johnson, USA Track/Field 2-0-0
2 Ulrich Kirchoff, GER Equestrian 2-0-0
2 Danyon Loader, NZE Swimming 2-0-0
2 Jon Olsen, USA Swimming 2-0-0
2 Stanislav Pozdnyakov, RUS Fencing 2-0-0
2 Jeff Rouse, USA Swimming 2-0-0
2 Brad Schumacher, USA Swimming 2-0-0
2 Aleksandr Beketov, RUS Fencing 1-1-0
2 Kay Bluhm, GER Kayak 1-1-0
2 Phillipe Ermenault, FRA Cycling 1-1-0
2 Torsten Gutsche, GER Canoe/Kayak 1-1-0
2 Knut Holmann, NOR Canoe/Kayak 1-1-0
2 Jeremy Linn, USA Swimming 1-1-0
2 Daniele Scarpa, ITA Canoe/Kayak 1-1-0
2 Tripp Schwenk, USA Swimming 1-1-0
2 Sergey Sharikov, RUS Fencing 1-1-0
2 Li Xiaoshuang, CHN Gymnastics 1-1-0
2 Jean Pierre Amat, FRA Shooting 1-0-1
2 Robert DiDonna, ITA Shooting 1-0-1
2 Csaba Horvath, HUN Canoe/Kayak 1-0-1
2 Gyorgy Kolonics, HUN Canoe/Kayak 1-0-1
2 Rustan Sharipov, UKR Gymnastics 1-0-1
2 Sergey Beliaev, KAZ Shooting 0-2-0
2 Roger Black, GBR Track/Field 0-2-0
2 Beniamino Bonomi, ITA Canoe/Kayak 0-2-0
2 Frankie Fredericks, NAM Track/Field 0-2-0
2 Wang Tao, CHN Table Tennis 0-2-0
2 Gustavo Borges, BRA Swimming 0-1-1
2 Scott Miller, AUS Swimming 0-1-1
2 Vladislav Kulikov, RUS Swimming 0-1-1
2 Oh Kyo-moon, S.KOR Archery 0-1-1
2 Sven Rothenberger, NET Equestrian 0-1-1
2 Ato Bolden, TRI Track/Field 0-0-2
2 Bradley McGee, AUS Cycling 0-0-2
2 Stuart O'Grady, AUS Cycling 0-0-2
2 Christian Troger, GER Swimming 0-0-2

Women

No Sport G-S-B  
4 Amy Van Dyken, USA Swimming 4-0-0
4 Michelle Smith, IRE Swimming 3-0-1
4 Angel Martino, USA Swimming 2-0-2
4 Simona Amanar, ROM Gymnastics 1-1-2
4 Dagmar Hase, GER Swimming 0-3-1
4 Gina Gogean, ROM Gymnastics 0-1-3
3 Jenny Thompson, USA Swimming 3-0-0
3 Lilia Podkopayeva, UKR Gymnastics 2-1-0
3 Amanda Beard, USA Swimming 1-2-0
3 Le Jingyi, CHN Swimming 1-2-0
3 Wendy Hedgepeth, USA Swimming 1-2-0
3 Susan O'Neill, AUS Swimming 1-1-1
3 Merlene Ottey, JAM Track & Field 0-2-1
3 Franziska van Almsick, GER Swimming 0-2-1
3 Sandra Volker, GER Swimming 0-1-2
2 Beth Botsford, USA Swimming 2-0-0
2 Gail Devers, USA Track & Field 2-0-0
2 Laura Flessel, FRA Fencing 2-0-0
2 Catherine Fox, USA Swimming 2-0-0
2 Penny Heyns, S. Afr Swimming 2-0-0
2 Lisa Jacob, USA Swimming 2-0-0
2 Kim Kyung-wook, S.KOR Archery 2-0-0
2 Svetlana Masterkova, RUS Track & Field 2-0-0
2 Shannon Miller, USA Gymnastics 2-0-0
2 Fu Mingxia, CHN Diving 2-0-0
2 Marie-Jose Perec, FRA Track & Field 2-0-0
2 Isabell Werth, GER Equestrian 2-0-0
2 Deng Yaping, CHN Table Tennis 2-0-0
2 Laura Badea, ROM Fencing 1-1-0
2 Valerie Barlois, FRA Fencing 1-1-0
2 Svetlana Chorkina, RUS Gymnastics 1-1-0
2 Amy Chow, USA Gymnastics 1-1-0
2 Birjit Fischer, GER Canoe/Kayak 1-1-0
2 Wang Junxia, CHN Track & Field 1-1-0
2 Jeannie Longo-Ciprelli, FRA Cycling 1-1-0
2 Ramona Portwich, GER Canoe/Kayak 1-1-0
2 Valentina Vezzali, ITA Fencing 1-1-0
2 Gil Young-ah, S.KOR Badminton 1-1-0
2 Agneta Andersson, SWE Canoe/Kayak 1-0-1
2 Dominique Dawes, USA Gymnastics 1-0-1
2 Krisztina Egerszegi, HUN Swimming 1-0-1
2 Qiao Hong, CHN Table Tennis 1-0-1
2 Aleksandra Ivosev, YUG Shooting 1-0-1
2 Renata Mauer, POL Shooting 1-0-1
2 Marnie McBean, CAN Rowing 1-0-1
2 Blyth Tait, NZE Equestrian 1-0-1
2 Giovanna Trillini, ITA Fencing 1-0-1
2 Anky Van Grunsven, NET Equestrian 0-2-0
2 Meike Freitag, GER Swimming 0-1-1
2 Ingrid Haringa, NET Cycling 0-1-1
2 Marina Logvinenko, RUS Shooting 0-1-1
2 Jana Novotna, CZE Tennis 0-1-1
2 Falilat Ogunkoya, NGR Track & Field 0-1-1
2 Simone Osygus, GER Swimming 0-1-1
2 Samantha Riley, AUS Swimming 0-1-1
2 Arantxa Sanchez Vicario, SPA Tennis 0-1-1
2 Shan Ying, CHN Swimming 0-1-1
2 Clara Hughes, CAN Cycling 0-0-2
2 Lavinia Milosvici, ROM Gymnastics 0-0-2
2 Kirsten Vlieghuis, NET Swimming 0-0-2

 

Final Medal Standings Atlanta: 1996 Summer Olympics Archery