| Share
 

Men

Event  Time
 100m Justin Gatlin, USA 9.85
  Francis Obikwelu, POR9.86
 Maurice Greene, USA9.87
 200m Shawn Crawford, USA 20.05
 Bernard Williams, USA20.18
  Frank Fredericks, NAM20.43
 400m Jeremy Wariner, USA 44.00
 Otis Harris, USA44.16
 Derrick Brew, USA44.42
 800m Yuriy Borzakovskiy, RUS 1:44.45
 Mbulaeni Mulaudzi, S. AFR1:44.61
 Wilson Kipketer, DEN1:44.65
1500m Hicham El Guerrouj, MOR 3:34.18
 Bernard Lagat, KEN3:34.30
 Rui Silva, POR3:34.68
5000m Hicham El Guerrouj, MOR 13:14.39
 Kenenisa Bekele, ETH13:14.59
 Eliud Kipchoge, KEN13:15.10
10,000m Kenenisa Bekele, ETH 27:05.10 OR
 Sileshi Sihine, ETH27:09.39
 Tadesse Habteselassie, ERT27:22.57
Marathon Stefano Baldini,, ITA 2:10:55
 Meb Keflezighi, USA2:11:29
 Vanderlei De Lima, BRA2:12:11
110m H Xia Liu, CHN 12.91 OR
 Terrence Trammell, USA13.18
 Anier Garcia, CUB13.20
400m H Felix Sanchez, DOM 47.63
Danny McFarlane, JAM 48.11
 Naman Keita, FRA48.26
3000m
 Steeplechase
Ezekiel Kemboi, KEN 8:05.81
 Brimin Kipruto, KEN8:06.11
 Paul Kipsiele Koech, KEN8:06.64
20k Walk Athanasia Tsoumeleka, GRE 1:29:12
 Olimpiada Ivanova, RUS1:29:16
 Jane Saville, AUS1:29:25
50k Walk Robert Korzeniowski, POL 3:38:46
 Denis Nizhegorodov, RUS3:42:50
 Aleksey Voyevodin, RUS3:43:34
4x100m Great Britain (Darren Campbell, Mark Lewis Francis, Jason Gardener, Marlon Devonish) 38.07
 USA38.08
 Nigeria38.23
4x400m USA (Derrick Brew, Otis Harris, Andrew Rock, Jeremy Wariner, Darold Williamson, Kelly Willie) 2:55.91
 Australia3:00.60
 Nigeria3:00.60

Field Events

Event  Mark
High Jump Stefan Holm, SWE 7-8.96
 Matt Hemingway, SWE7-8.13
 Jaroslav Baba, CZE7-8.13
Pole Vault Tim Mack, USA 19-6.25 OR
 Toby Stevenson, USA19-4.28
 Giuseppe Gibilisco, ITA19-2.31
Long Jump Dwight Phillips, USA 28-2.19
 John Moffitt, USA27-9.46
 Joan Lino Martinez, ESP27-3.56
Triple Jump Christian Olsson, SWE 58-4.39
 Marian Oprea, ROM57-6.94
 Danila Burkenya, RUS57-4.19
Shot Put Michael Stulce, USA 71-21/2 
 James Doehring, USA68-9
 Vyacheslav Lycho, UT68-81/4  
Discus Romas Ubartas, LIT 213-8 
 Jürgen Schult, GER213-01/2  
 Roberto Moya, CUB210-41/4  
Hammer Andrei Abduvaliyev, UT 270-9 
 Igor Astapkovich, UT268-101/2  
 Igor Nikulin, UT266-113/4  
Javelin Jan Zelezny, CZE 294-2 
 Seppo Räty, FIN284-11/2  
 Steve Backley, GBR273-61/2  
Decathlon Robert Zmelik, CZE 8611 pts
 Antonio Peñalver, SPA8412
 David Johnson, USA8309
w indicates wind-aided.

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring