| Share
 

Men

Event  Time  
 100m Donovan Bailey, CAN9.84WR
 Frankie Fredericks, NAM9.89 
 Ato Boldon, TRI9.90 
 200m Michael Johnson, USA19.32WR
 Frankie Fredericks, NAM19.68 
 Ato Boldon, TRI19.80 
 400m Michael Johnson, USA43.49 OR
 Roger Black, GBR44.41 
 Davis Kamoga, UGA44.53 
 800m Vebjoern Rodal, NOR1:42.58 OR
 Hezekiel Sepeng, RSA1:42.74 
 Fred Onyancha, KEN1:42.79 
1500m Noureddine Morceli, ALG3:35.78  
 Fermin Cacho, SPA3:36.40 
 Stephen Kipkorir, KEN3:36.72 
5000m Venuste Niyongabo, BUR13:07.96 
 Paul Bitok, KEN13:08.16 
 Khalid Boulami, MOR13:08.37 
10,000m Haile Gebrselassie, ETH27:07.34 OR
 Paul Tergat, KEN27:08.17 
 Salah Hissou, MOR27:24.67 
Marathon Josia Thugwane, RSA2:12:36  
 Lee Bong-Ju, S. Kor2:12.39 
 Eric Wainaina, KEN2:12.44 
110m H Allen Johnson, USA12.95OR
 Mark Crear, USA13.09 
 Florian Schwarthoff, GER13.17 
400m H Derrick Adkins, USA47.54 
 Samuel Matete, ZAM47.78 
 Calvin Davis, USA47.96 
3000m
 Steeple
Joseph Keter, KEN 8:07.12 
 Moses Kiptanui, KEN8:08.33 
 Alessandro Lambruschini, ITA8:11.28 
20k Walk Jefferson Perez, ECU1:20:07 
 Ilja Markow, RUS1:20:16 
 Bernardo Segura, MEX1:20:23 
50k Walk Robert Korzeniowski, POL3:43:30  
 Mikhail Shchennikov, RUS3:43:46 
 Valentin Massana, SPA3:44:19 
4x100m Canada (Donavan Bailey, Robert Esmie,
Glenroy Gilbert, Bruny Surin, Carlton Chambers)
37.69  
 USA38.05 
 Brazil38.41 
4x400m USA (Anthuan Maybank, Derek Mills,
LaMont Smith, Alvin Harrison,
Jason Rouser)
2:55.99 
 Great Britain2:56.60 
 Jamaica2:59.42 
Event  Mark  
High Jump Charles Austin, USA7-10OR
 Artur Partyka, POL7-91/2 
 Steve Smith, GBR7-81/2 
Pole Vault Jean Galfione, FRA19-51/4 OR
 Igor Trandenkow, UKR19-51/4 
 Andrei Tiwonchik, GER19-51/4 
Long Jump Carl Lewis, USA 27-10 3/4 
 James Beckford, JAM27-21/2 
 Joe Greene, USA27-01/2 
Triple Jump Kenny Harrison, USA59-41/4 OR
 Jonathan Edwards, GBR58-8 
 Yoelvis Quesada, CUB57-23/4 
Shot Put Randy Barnes, USA70-111/4  
 John Godina, USA68-21/2 
 Oleksandr Bagach, UKR68-1 
Discus Lars Riedel, GER227-8  
 Vladimir Dubrovchik, BLR218-6 
 Vassili Kaptyukh, BLR215-10 
Hammer Balazs Kiss, HUN266-6 
 Lance Deal, USA266-2 
 Oleksiy Krykun, UKR262-6 
Javelin Jan Zelezny, CZR 289-3  
 Steve Backley, GBR286-10 
 Seppo Raty, FIN285-4 
Decathlon Dan O'Brien, USA8824 pts  
 Frank Busemann, GER8706 
 Tomas Dvorak, CZR8664 

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

Premium Partner Content
HighBeam Research
Documents Images and Maps Reference
(from Newspapers, Magazines, Journals, Newswires, Transcripts and Books)

Research our extensive archive of more than 80 million articles from 6,500 publications.

Additional search results provided by HighBeam Research, LLC. © Copyright 2005. All rights reserved.

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring