| Share
 

Preakness Stakes

For three-year-olds. Held two weeks after the Kentucky Derby at Pimlico Race Course in Baltimore. Inaugurated 1873. Note that the 1918 race was held over two divisions. Originally run at 11/2 miles (1873-88), then at 11/4 miles (1889), 11/2 miles (1890), 11/16 miles (1894-1900), 1 mile & 70 yards (1901-07), 11/16 miles (1908), 1 mile (1909-1910), 11/8 miles (1911-24), and the present 13/16 miles since 1925.

Trainers with most wins: Robert W. Walden (7); T.J. Healey and D. Wayne Lukas (5); Bob Baffert, Sunny Jim Fitzsimmons and Jimmy Jones (4); J. Whalen (3).

Jockeys with most wins: Eddie Arcaro (6); Pat Day (5); G. Barbee, Bill Hartack and Lloyd Hughes (3).

Winning fillies: Flocarline (1903), Whimsical (1906), Rhine Maiden (1915) and Nellie Morse (1924).

Year Winner (Margin) Time Jockey Trainer 2nd place 3rd place
1873 Survivor (10) 2:43 G. Barbee A.D. Pryor John Boulger Artist
1874 Culpepper (3/4) 2:561/2 W. Donohue H. Gaffney King Amadeus Scratch
1875 Tom Ochiltree (2) 2:431/2 L. Hughes R.W. Walden Viator Bay Final
1876 Shirley (4) 2:443/4 G. Barbee W. Brown Rappahannock Compliment
1877 Cloverbrook (2) 2:451/2 C. Holloway J. Walden Bombast Lucifer
1878 Duke of Magenta (2) 2:413/4 C. Holloway R.W. Walden Bayard Albert
1879 Harold (1) 2:401/2 L. Hughes R.W. Walden Jericho Rochester
             
1880 Grenada (3/4) 2:401/2 L. Hughes R.W. Walden Oden Emily F.
1881 Saunterer (1/2) 2:401/2 T. Costello R.W. Walden Compensation Baltic
1882 Vanguard (nk) 2:441/2 T. Costello R.W. Walden Heck Col. Watson
1883 Jacobus (4) 2:421/2 G. Barbee R. Dwyer Parnell (2-horse race)
1884 Knight of Ellerslie (2) 2:391/2 S. Fisher T.B. Doswell Welcher (2-horse race)
1885 Tecumseh (2) 2:49 Jim McLaughlin C. Littlefield Wickham John C.
1886 The Bard (3) 2:45 S. Fisher J. Huggins Eurus Elkwood
1887 Dunboyne (1) 2:391/2 W. Donohue W. Jennings Mahoney Raymond
1888 Refund (3) 2:49 F. Littlefield R.W. Walden Bertha B.* Glendale
1889 Buddhist (8) 2:171/2 W. Anderson J. Rogers Japhet (2-horse race)
             
1890 Montague (3) 2:363/4 W. Martin E. Feakes Philosophy Barrister
1891-93 Not held          
1894 Assignee (3) 1:491/4 F. Taral W. Lakeland Potentate Ed Kearney
1895 Belmar (1) 1:501/2 F. Taral E. Feakes April Fool Sue Kittie
1896 Margrave (1) 1:51 H. Griffin Byron McClelland Hamilton II Intermission
1897 Paul Kauvar (11/2) 1:511/4 T. Thorpe T.P. Hayes Elkins On Deck
1898 Sly Fox (2) 1:493/4 W. Simms H. Campbell The Huguenot Nuto
1899 Half Time (1) 1:47 R. Clawson F. McCabe Filigrane Lackland
             
1900 Hindus (hd) 1:482/5 H. Spencer J.H. Morris Sarmatian Ten Candles
1901 The Parader (2) 1:471/5 F. Landry T.J. Healey Sadie S. Dr. Barlow
1902 Old England (ns) 1:454/5 L. Jackson G.B. Morris Maj. Daingerfield Namtor
1903 Flocarline (1/2) 1:444/5 W. Gannon H.C. Riddle Mackey Dwyer Rightful
1904 Bryn Mawr (1) 1:441/5 E. Hildebrand W.F. Presgrave Wotan Dolly Spanker
1905 Cairngorm (hd) 1:454/5 W. Davis A.J. Joyner Kiamesha Coy Maid
1906 Whimsical (4) 1:45 Walter Miller T.J. Gaynor Content Larabie
1907 Don Enrique (1) 1:452/5 G. Mountain J. Whalen Ethon Zambesi
1908 Royal Tourist (4) 1:462/5 Eddie Dugan A.J. Joyner Live Wire Robert Cooper
1909 Effendi (1) 1:394/5 Willie Doyle F.C. Frisbie Fashion Plate Hill Top
             
1910 Layminster (1/2) 1:403/5 R. Estep J.S. Healy Dalhousie Sager
1911 Watervale (1) 1:51 Eddie Dugan J. Whalen Zeus The Nigger
1912 Colonel Holloway (5) 1:563/5 C. Turner D. Woodford Bwana Tumbo Tipsand
1913 Buskin (nk) 1:532/5 James Butwell J. Whalen Kleburne Barnegat
1914 Holiday (3/4) 1:534/5 A. Schuttinger J.S. Healy Brave Cunarder Defendum
1915 Rhine Maiden (11/2) 1:58 Douglas Hoffman F. Devers Half Rock Runes
1916 Damrosch (11/2) 1:544/5 Linus McAtee A.G. Weston Greenwood Achievement
1917 Kalitan (2) 1:542/5 E. Haynes Bill Hurley Al M. Dick Kentucky Boy
1918 War Cloud (3/4) 1:533/5 Johnny Loftus W.B. Jennings Sunny Slope Lanius
1918 Jack Hare Jr (2) 1:532/5 Charles Peak F.D. Weir The Porter Kate Bright
1919 SIR BARTON (4) 1:53 Johnny Loftus H. Guy Bedwell Eternal Sweep On
             
1920 Man o' War (11/2) 1:513/5 Clarence Kummer L. Feustel Upset Wildair
1921 Broomspun (3/4) 1:541/5 F. Coltiletti James Rowe Sr. Polly Ann Jeg
1922 Pillory (hd) 1:513/5 L. Morris Thomas Healey Hea June Grass
1923 Vigil (11/4) 1:533/5 B. Marinelli Thomas Healey General Thatcher Rialto
1924 Nellie Morse (11/2) 1:571/5 John Merimee A.B. Gordon Transmute Mad Play
1925 Coventry (4) 1:59 Clarence Kummer William Duke Backbone Almadel
1926 Display (hd) 1:594/5 John Maiben Thomas Healey Blondin Mars
1927 Bostonian (1/2) 2:013/5 Whitey Abel Fred Hopkins Sir Harry Whiskery
1928 Victorian (ns) 2:001/5 Sonny Workman James Rowe Jr. Toro Solace
1929 Dr. Freeland (1) 2:013/5 Louis Schaefer Thomas Healey Minotaur African
             
1930 GALLANT FOX (3/4) 2:003/5 Earl Sande Jim Fitzsimmons Crack Brigade Snowflake
1931 Mate (11/2) 1:59 George Ellis J.W. Healy Twenty Grand Ladder
1932 Burgoo King (hd) 1:594/5 Eugene James Dick Thompson Tick On Boatswain
1933 Head Play (4) 2:02 Charley Kurtsinger Thomas Hayes Ladysman Utopian
1934 High Quest (ns) 1:581/5 Robert Jones Bob Smith Cavalcade Discovery
1935 OMAHA (6) 1:582/5 Willie Saunders Jim Fitzsimmons Firethorn Psychic Bid
1936 Bold Venture (ns) 1:59 George Woolf Max Hirsch Granville Jean Bart
1937 WAR ADMIRAL (hd) 1:582/5 Charley Kurtsinger George Conway Pompoon Flying Scot
1938 Dauber (7) 1:594/5 Maurice Peters Dick Handlen Cravat Menow
1939 Challedon (11/4) 1:594/5 George Seabo Louis Schaefer Gilded Knight Volitant
             
1940 Bimelech (3) 1:583/5 F.A. Smith Bill Hurley Mioland Gallahadion
1941 WHIRLAWAY (51/2) 1:584/5 Eddie Arcaro Ben Jones King Cole Our Boots
1942 Alsab (1) 1:57 Basil James Sarge Swenke Requested & Sun Again (dead heat)
1943 COUNT FLEET (8) 1:572/5 Johnny Longden Don Cameron Blue Swords Vincentive
1944 Pensive (3/4) 1:591/5 Conn McCreary Ben Jones Platter Stir Up
1945 Polynesian (21/2) 1:584/5 W.D. Wright Morris Dixon Hoop Jr. Darby Dieppe
1946 ASSAULT (nk) 2:012/5 Warren Mehrtens Max Hirsch Lord Boswell Hampden
1947 Faultless (11/4) 1:59 Doug Dodson Jimmy Jones On Trust Phalanx
1948 CITATION (51/2) 2:022/5 Eddie Arcaro Jimmy Jones Vulcan's Forge Bovard
1949 Capot (hd) 1:56 Ted Atkinson J.M. Gaver Palestinian Noble Impulse
             
1950 Hill Prince (5) 1:591/5 Eddie Arcaro Casey Hayes Middleground Dooly
1951 Bold (7) 1:562/5 Eddie Arcaro Preston Burch Counterpoint Alerted
1952 Blue Man (31/2) 1:572/5 Conn McCreary Woody Stephens Jampol One Count
1953 Native Dancer (nk) 1:574/5 Eric Guerin Bill Winfrey Jamie K. Royal Bay Gem
1954 Hasty Road (nk) 1:572/5 Johnny Adams Harry Trotsek Correlation Hasseyampa
1955 Nashua (1) 1:543/5 Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons Saratoga Traffic Judge
1956 Fabius (3/4) 1:582/5 Bill Hartack Jimmy Jones Needles No Regrets
1957 Bold Ruler (2) 1:561/5 Eddie Arcaro Jim Fitzsimmons Iron Liege Inside Tract
1958 Tim Tam (11/2) 1:571/5 Ismael Valenzuela Jimmy Jones Lincoln Road Gone Fishin'
1959 Royal Orbit (4) 1:57 William Harmatz R. Cornell Sword Dancer Dunce
             
1960 Bally Ache (4) 1:573/5 Bobby Ussery Jimmy Pitt Victoria Park Celtic Ash
1961 Carry Back (3/4) 1:573/5 Johnny Sellers Jack Price Globemaster Crozier
1962 Greek Money (ns) 1:561/5 John Rotz V.W. Raines Ridan Roman Line
1963 Candy Spots (31/2) 1:561/5 Bill Shoemaker Mesh Tenney Chateaugay Never Bend
1964 Northern Dancer (21/4) 1:564/5 Bill Hartack Horatio Luro The Scoundrel Hill Rise
1965 Tom Rolfe (nk) 1:561/5 Ron Turcotte Frank Whiteley Dapper Dan Hail To All
1966 Kauai King (13/4) 1:552/5 Don Brumfield Henry Forrest Stupendous Amberoid
1967 Damascus (21/4) 1:551/5 Bill Shoemaker Frank Whiteley In Reality Proud Clarion
1968 Forward Pass (6) 1:564/5 Ismael Valenzuela Henry Forrest Out Of the Way Nodouble
1969 Majestic Prince (hd) 1:553/5 Bill Hartack Johnny Longden Arts and Letters Jay Ray
             
1970 Personality (nk) 1:561/5 Eddie Belmonte John Jacobs My Dad George Silent Screen
1971 Canonero II (11/2) 1:54 Gustavo Avila Juan Arias Eastern Fleet Jim French
1972 Bee Bee Bee (11/4) 1:553/5 Eldon Nelson Red Carroll No Le Hace Key To The Mint
1973 SECRETARIAT (21/2) 1:542/5 Ron Turcotte Lucien Laurin Sham Our Native
1974 Little Current (7) 1:543/5 Miguel Rivera Lou Rondinello Neapolitan Way Cannonade
1975 Master Derby (1) 1:562/5 Darrel McHargue Smiley Adams Foolish Pleasure Diabolo
1976 Elocutionist (31/2) 1:55 John Lively Paul Adwell Play The Red Bold Forbes
1977 SEATTLE SLEW (11/2) 1:542/5 Jean Cruguet Billy Turner Iron Constitution Run Dusty Run
1978 AFFIRMED (nk) 1:542/5 Steve Cauthen Laz Barrera Alydar Believe It
1979 Spectacular Bid (31/2) 1:541/5 Ron Franklin Bud Delp Golden Act Screen King
             
1980 Codex (43/4) 1:541/5 Angel Cordero Jr. D. Wayne Lukas Genuine Risk Colonel Moran
1981 Pleasant Colony (1) 1:543/5 Jorge Velasquez John Campo Bold Ego Paristo
1982 Aloma's Ruler (1/2) 1:552/5 Jack Kaenel John Lenzini Jr. Linkage Cut Away
1983 Deputed
 Testamony
(23/4)
1:552/5 Donald Miller Jr. Bill Boniface Desert Wine High Honors
1984 Gate Dancer (11/2) 1:533/5 Angel Cordero Jr. Jack Van Berg Play On Fight Over
1985 Tank's Prospect (hd) 1:532/5 Pat Day D. Wayne Lukas Chief's Crown Eternal Prince
1986 Snow Chief (4) 1:544/5 Alex Solis Melvin Stute Ferdinand Broad Brush
1987 Alysheba (1/2) 1:554/5 Chris McCarron Jack Van Berg Bet Twice Cryptoclearance
1988 Risen Star (11/4) 1:561/5 E. Delahoussaye Louie Roussel III Brian's Time Winning Colors
1989 Sunday Silence (ns) 1:534/5 Pat Valenzuela Chas. Whittingham Easy Goer Rock Point
             
1990 Summer Squall (21/4) 1:533/5 Pat Day Neil Howard Unbridled Mister Frisky
1991 Hansel (7) 1:54 Jerry Bailey Frank Brothers Corporate Report Mane Minister
1992 Pine Bluff (3/4) 1:553/5 Chris McCarron Tom Bohannan Alydeed Casual Lies
1993 Prairie Bayou (1/2) 1:563/5 Mike Smith Tom Bohannan Cherokee Run El Bakan
1994 Tabasco Cat (3/4) 1:562/5 Pat Day D. Wayne Lukas Go For Gin Concern
1995 Timber Country (1/2 1:542/5 Pat Day D. Wayne Lukas Oliver's Twist Thunder Gulch
1996 Louis Quatorze (31/4) 1:532/5 Pat Day Nick Zito Skip Away Editor's Note
1997 Silver Charm (hd) 1:542/5 Gary Stevens Bob Baffert Free House Captain Bodgit
1998 Real Quiet (21/4) 1:544/5 Kent Desormeaux Bob Baffert Victory Gallop Classic Cat
1999 Charismatic (11/2) 1:551/5 Chris Antley D. Wayne Lukas Menifee Badge
             
2000 Red Bullet (33/4) 1:56 Jerry Bailey Joe Orseno Fusaichi Pegasus Impeachment
2001 Point Given (21/4) 1:552/5 Gary Stevens Bob Baffert A P Valentine Congaree
2002 War Emblem (3/4) 1:561/5 Victor Espinoza Bob Baffert Magic Weisner Proud Citizen
2003 Funny Cide (93/4) 1:553/5 Jose Santos Barclay Tagg Midway Road Scrimshaw
2004 Smarty Jones (111/2) 1:552/5 Stewart Elliott John Servis Rock Hard Ten Eddington
2005 Afleet Alex (43/4) 1:551/25 Jeremy Rose Tim Ritchey Scrappy T Giacomo
2006 Bernardini (51/4) 154.65 J. J. Castellano Thomas Albertrani Sweetnorthernsaint Hemingway's Key
2007 Curlin (head) 153.46 Robby Albarado Steve Asmussen Street Sense Hard Spun
2008 Big Brown (51/4) 154.80 Kent Desormeaux Richard E. Dutrow, Jr. Macho Again Icabad Crane
* Later named Judge Murray.

Information PleaseĀ® Database, Ā© 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Kentucky Derby The Triple Crown Belmont Stakes

More on Preakness Stakes from Infoplease:

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring