| Share
 

Most Overall Medals

Men

No   Sport G-S-B
16† Michael Phelps Swimming 14-0-2
11 Mark Spitz Swimming 9-1-1
11† Matt Biondi Swimming 8-2-1
11 Carl Osburn Shooting 5-4-2
10* Ray Ewry Track/Field 10-0-0
10 Carl Lewis Track/Field 9-1-0
9 Gary Hall Jr. Swimming 5-3-1
9* Martin Sheridan Track/Field 5-3-1
8 Charles Daniels Swimming 5-1-2
7‡ Tom Jager Swimming 5-1-1
7 Willis Lee Shooting 5-1-1
7 Lloyd Spooner Shooting 4-1-2
6 Anton Heida Gymnastics 5-1-0
6 Don Schollander Swimming 5-1-0
6 Johnny Weissmuller Swim/Water Polo 5-0-1
6 Alfred Lane Shooting 5-0-1
6 Jim Lightbody Track/Field 4-2-0
6 George Eyser Gymnastics 3-2-1
6 Ralph Rose Track/Field 3-2-1
6 Michael Plumb Equestrian 2-4-0
6 Burton Downing Cycling 2-3-1
6 Bob Garrett Track/Field 2-2-2
†Includes gold medal as prelim. member of 1st-place relay team.
*Medals won by Ewry (2-0-0) and Sheridan (2-3-0) at the 1906 Intercalated games are not officially recognized by the IOC.
‡Includes 3 gold medals as prelim. member of 1st-place relay teams.

Games Participated In

Biondi (1984,88,92); Daniels (1904,06,08); Downing (1904); Ewry (1900,04,06,08); Eyser (1904); Garrett (1896,1900); Hall (1996,2000,04); Heida (1904); Jager (1984,88,92); Lane (1912,20); Lee (1920); Lewis (1984,88,92,96); Lightbody (1904,06); Osburn (1912,20,24); Phelps (2004, 08); Plumb (1960, 64,68,72,76,84); Rose (1904,08,12); Schollander (1964, 68); Sheridan (1904,06,08); Spitz (1968,72); Spooner (1920); Weissmuller (1924,28).

Women

No   Sport G-S-B
12 Jenny Thompson Swimming 8-3-1
12 Dara Torres Swimming 4-4-4
11 Natalie Coughlin .Swimming 3-4-4
8 Shirley Babashoff Swimming 2-6-0
7 Shannon Miller Gymnastics 2-2-3
7 Amanda Beard Swimming 2-4-1
6† Amy Van Dyken Swimming 6-0-0
6 Jackie Joyner-Kersee Track/Field 3-1-2
6 Angel Martino Swimming 3-0-3
5 Evelyn Ashford Track/Field 4-1-0
5 Janet Evans Swimming 4-1-0
5 Florence Griffith Joyner Track/Field 3-2-0
5† Mary T. Meagher Swimming 3-1-1
5 Gwen Torrence Track/Field 3-2-0
5 Marion Jones Track/Field 3-0-2
5 Mary Lou Retton Gymnastics 1-2-2
4 Pat McCormick Diving 4-0-0
4 Valerie Brisco-Hooks Track/Field 3-1-0
4 Nancy Hogshead Swimming 3-1-0
4 Sharon Stouder Swimming 3-1-0
4 Wyomia Tyus Track/Field 3-1-0
4 Wilma Rudolph Track/Field 3-0-1
4 Chris von Saltza Swimming 3-1-0
4 Sue Pedersen Swimming 2-2-0
4 Eleanor Garatti Saville Swimming 2-1-1
4 Jan Henne Swimming 2-1-1
4 Mary Wayte Swimming 2-1-1
4 Dorothy Poynton Hill Diving 2-1-1
4† Summer Sanders Swimming 2-1-1
4 Kathy Ellis Swimming 2-0-2
4 Jill Sterkel Swimming 2-0-2
4 Amanda Beard Swimming 1-2-1
4 Georgia Coleman Diving 1-2-1
4 Ellie Daniel Swimming 1-1-2
†Includes gold medal as prelim. member of 1st-place relay team.

Games Participated In

Ashford (1976,84,88,92); Babashoff (1972,76); Beard (1996,2000,04); Brisco-Hooks (1984,88); Coleman (1928,32); Coughlin (2004, 08); Daniel (1968,72); Ellis (1964); Evans (1988,92,96); Garatti Saville (1928,32); Griffith Joyner (1984,88); Henne (1968); Hogshead (1984); Jones (2000); Joyner-Kersee (1984,88,92,96); Martino (1992,96); McCormick (1952,56); Meagher (1984,88); Miller (1992, 96); Pedersen (1968); Poynton Hill (1928,32,36); Retton (1984); Rudolph (1956,60); Sanders (1992); Sterkel (1976,84,88); Stouder (1964); Thompson (1988,92,96,2000,04); Torrence (1988,92,96); Torres (1984,88,92,2000, 08); Tyus (1964,68); Van Dyken (1996,2000); von Saltza (1960); Wayte (1984,88).


Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

All-Time Leading USA Medal Winners Most Gold Medals

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring