| Share
 

Men

Event  Time  
 100m Linford Christie, GBR 9.96  
 Frank Fredericks, NAM10.02 
 Dennis Mitchell, USA10.04 
 200m Mike Marsh, USA 20.01  
 Frank Fredericks, NAM20.13 
 Michael Bates, USA20.38 
 400m Quincy Watts, USA 43.50 OR
 Steve Lewis, USA44.21 
 Samson Kitur, KEN44.24 
 800m William Tanui, KEN 1:43.66  
 Nixon Kiprotich, KEN1:43.70 
 Johnny Gray, USA1:43.97 
1500m Fermin Cacho, SPA 3:40.12  
 Rachid El Basir, SPA3:40.62 
 Mohamed Sulaiman, QAT3:40.69 
5000m Dieter Baumann, GER 13:12.52  
 Paul Bitok, KEN13:12.71 
 Fita Bayisa, ETH13:13.03 
10,000m Khalid Skah, MOR 27:46.70  
 Richard Chelimo, KEN27:47.72 
 Addis Abebe, ETH28:00.07 
Marathon Hwang Young-Cho, S. Kor 2:13:23  
 Koichi Morishita, JPN2:13:45 
 Stephan Freigang, GER2:14:00 
110m H Mark McKoy, CAN 13.12  
 Tony Dees, USA13.24 
 Jack Pierce, USA13.26 
400m H Kevin Young, USA 46.78 WR
 Winthrop Graham, JAM47.66 
 Kriss Akabusi, GBR47.82 
3000m
 Steeple
Matthew Birir, KEN 8:08.84  
 Patrick Sang, KEN8:09.55 
 William Mutwol, KEN8:10.74 
20k Walk Daniel Plaza Montero, SPA 1:21:45  
 Guillaume Leblanc, CAN1:22:25 
 Giovanni DeBenedictis, ITA1:23:11 
50k Walk Andrei Perlov, UT 3:50:13  
 Carlos Carbajal, MEX3:52:09 
 Ronald Weigel, GER3:53:45 
4x100m USA (Mike Marsh, Leroy Burrell,
Dennis Mitchell, Carl Lewis)
37.40 WR
 Nigeria37.98 
 Cuba38.00 
4x400m USA (Andrew Valmon, Quincy Watts,
Michael Johnson, Steve Lewis)
2:55.74 WR
 Cuba2:59.51 
 Great Britain2:59.73 
Event  Mark  
High Jump Javier Sotomayor, CUB 7-8   
 Patrick Sjöberg, SWE7-8 
 Artur Partyka, POL / Timothy Forsyth, AUS / Hollis Conway, GBR7-8 
Pole Vault Maksim Tarasov, UT 19-01/4   
 Igor Trandenkow, UT19-01/4   
 Javier Garcia, SPA18-10 
Long Jump Carl Lewis, USA 28-51/2   
 Mike Powell, USA28-4 
 Joe Greene, USA27-41/4   
Triple Jump Mike Conley, USA 59-71/2w 
 Charles Simpkins, USA57-83/4   
 Frank Rutherford, BAH56-111/4   
Shot Put Michael Stulce, USA 71-21/2   
 James Doehring, USA68-9 
 Vyacheslav Lycho, UT68-81/4   
Discus Romas Ubartas, LIT 213-8  
 Jürgen Schult, GER213-01/2   
 Roberto Moya, CUB210-41/4   
Hammer Andrei Abduvaliyev, UT 270-9   
 Igor Astapkovich, UT268-101/2   
 Igor Nikulin, UT266-113/4   
Javelin Jan Zelezny, CZE 294-2  OR
 Seppo Räty, FIN284-11/2   
 Steve Backley, GBR273-61/2   
Decathlon Robert Zmelik, CZE 8611 pts  
 Antonio Peñalver, SPA8412 
 David Johnson, USA8309 
w indicates wind-aided.

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

Premium Partner Content
HighBeam Research
Documents Images and Maps Reference
(from Newspapers, Magazines, Journals, Newswires, Transcripts and Books)

Research our extensive archive of more than 80 million articles from 6,500 publications.

Additional search results provided by HighBeam Research, LLC. © Copyright 2005. All rights reserved.

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring