| Share
 

Men

Event  Time  
 100m Carl Lewis, USA 9.92 OR
 Linford Christie, GBR9.97 
 Calvin Smith, USA9.99 
 200m Joe DeLoach, USA 19.75 OR
 Carl Lewis, USA19.79 
 Robson da Silva, BRA20.04 
 400m Steve Lewis, USA 43.87  
 Butch Reynolds, USA43.93 
 Danny Everett, USA44.09 
 800m Paul Ereng, KEN 1:43.45  
 Joaqim Cruz, BRA1:43.90 
 Said Aouita, MOR1:44.06 
1500m Peter Rono, KEN 3:35.96  
 Peter Elliott, GBR3:36.15 
 Jens-Peter Herold, E. Ger3:36.21 
5000m John Ngugi, KEN 13:11.70  
 Dieter Baumann, W. Ger13:15.52 
 Hansjörg Kunze, E. Ger13:15.73 
10,000m Brahim Boutaib, MOR 27:21.46 OR
 Salvatore Antibo, ITA27:23.55 
 Kipkemboy Kimeli, KEN27:25.16 
Marathon Gelindo Bordin, ITA 2:10:32  
 Douglas Wakihuriu, KEN2:10:47 
 Ahmed Saleh, DIJ2:10:59 
110m H Roger Kingdom, USA 12.98 OR
 Colin Jackson, GBR13.28 
 Anthony Campbell, USA13.38 
400m H Andre Phillips, USA 47.19 OR
 Amadou Dia Ba, SEN47.23 
 Edwin Moses, USA47.56 
3000m
 Steeple
Julius Kariuki, KEN 8:05.51 OR
 Peter Koech, KEN8:06.79 
 Mark Rowland, GBR8:07.96 
20k Walk Jozef Pribilinec, CZE 1:19:57 OR
 Ronald Weigel, E. Ger1:20:00 
 Maurizio Damilano, ITA1:20:14 
50k Walk Viacheslav Ivanenko, USSR 3:38:29 OR
 Ronald Weigel, E. Ger3:38:56 
 Hartwig Gauder, E. Ger3:39:45 
4x100m USSR (Victor Bryzgine, Vladimir
Krylov, Vladimir Mouraviev,
Vitaly Savine)
38.19  
 Great Britain38.28 
 France38.40 
4x400m USA (Danny Everett, Steve
Lewis, Kevin Robinzine,
Butch Reynolds)
2:56.16 =WR
 Jamaica3:00.30 
 West Germany3:00.56 
Event  Mark  
High Jump Guennadi Avdeenko, USSR 7- 93/4 OR
 Hollis Conway, USA7-83/4 
 Rudolf Povarnitsin, USSR / Patrick Sjöberg, SWE7-83/4 
Pole Vault Sergey Bubka, USSR 19- 41/4 OR
 Rodion Gataullin, USSR19-21/4 
 Grigori Yegorov, USSR19-01/4 
Long Jump Carl Lewis, USA 28- 71/4  
 Mike Powell, USA27-101/4 
 Larry Myricks, USA27-13/4 
Triple Jump Hristo Markov, BUL 57- 91/4 OR
 Igor Lapshin, USSR57-53/4 
 Alexander Kovalenko, USSR57-2 
Shot Put Ulf Timmermann, E. Ger 73- 83/4 OR
 Randy Barnes, USA73-51/2 
 Werner Günthör, SWI72-13/4 
Discus Jürgen Schult, E. Ger 225- 9 OR
 Romas Ubartas, USSR221-5 
 Rolf Danneberg, W. Ger221-1 
Hammer Sergey Litvinov, USSR 278- 2 OR
 Yuriy Sedych, USSR274-10 
 Yuriy Tamm, USSR266-3 
Javelin Tapio Korjus, FIN 276- 6  
 Jan Zelezny, CZE276-0 
 Seppo Räty, FIN273-2 
Decathlon Christian Schenk, E. Ger 8488 pts  
 Torsten Voss, E. Ger8399 
 Dave Steen, CAN8328 

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

Premium Partner Content
HighBeam Research
Documents Images and Maps Reference
(from Newspapers, Magazines, Journals, Newswires, Transcripts and Books)

Research our extensive archive of more than 80 million articles from 6,500 publications.

Additional search results provided by HighBeam Research, LLC. © Copyright 2005. All rights reserved.

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring