| Share
 

Men

Event  Time  
 100m Carl Lewis, USA 9.99  
 Sam Graddy, USA10.19 
 Ben Johnson, CAN10.22 
 200m Carl Lewis, USA 19.80 OR
 Kirk Baptiste, USA19.96 
 Thomas Jefferson, USA20.26 
 400m Alonzo Babers, USA 44.27  
 Gabriel Tiacoh, CIV44.54 
 Antonio McKay, USA44.71 
 800m Joaquim Cruz, BRA 1:43.00 OR
 Sebastian Coe, GBR1:43.64 
 Earl Jones, USA1:43.83 
1500m Sebastian Coe, GBR 3:32.53 OR
 Steve Cram, GBR3:33.40 
 José Abascal, SPA3:34.30 
5000m Said Aouita, MOR 13:05.59 OR
 Markus Ryffel, SWI13:07.54 
 Antoaio Leitao, POR13:09.20 
10,000m Alberto Cova, ITA 27:47.54  
 Michael McLeod, GBR*28:06.22 
 Mike Musyoki, KEN28:06.46 
Marathon Carlos Lopes, POR 2:09:21 OR
 John Treacy, IRE2:09:56 
 Charles Spedding, GBR2:09:58 
110m H Roger Kingdom, USA 13.20 OR
 Greg Foster, USA13.23 
 Arto Bryggare, FIN13.40 
400m H Edwin Moses, USA 47.75  
 Danny Harris, USA48.13 
 Harald Schmid, W. Ger48.19 
3000m
 Steeple
Julius Korir, KEN 8:11.80  
 Joseph Mahmoud, FRA8:13.31 
 Brian Diemer, USA8:14.06 
20k Walk Ernesto Canto, MEX 1:23:13.0 OR
 Raul Gonzalez, MEX1:23:20 
 Maurizio Damilano, ITA1:23:26 
50k Walk Raúl González, MEX 3:47:26.0 OR
 Bo Gustafsson, SWE3:53:19 
 Sandro Bellucci, ITA3:53:45 
4x100m USA (Sam Graddy, Ron Brown,
Calvin Smith, Carl Lewis)
37.83 WR
 Jamaica38.62 
 Canada38.70 
4x400m USA (Sunder Nix, Ray
Armstead, Alonzo Babers,
Antonio McKay)
2:57.91  
 Great Britain2:59.13 
 Nigeria2:59.32 
*Martti Väiniö, FIN, disqualified from 2nd position after failing a drug test.
Event  Mark  
High Jump Dietmar Mögenburg, W. Ger 7- 81/2  
 Patrik Sjöberg, SWE7-73/4 
 Jianhua Zhu, CHN7-7 
Pole Vault Pierre Quinon, FRA 18-101/4  
 Mike Tully, USA18-61/2 
 Earl Bell, USA18-41/2 
Long Jump Carl Lewis, USA 28- 01/4  
 Gary Honey, AUS27-01/2 
 Giovanni Evangelisti, ITA27-01/2 
Triple Jump Al Joyner, USA 56- 71/2  
 Mike Conley, USA56-41/2 
 Keith Connor, GBR55-41/2 
Shot Put Alessandro Andrei, ITA 69- 9  
 Michael Carter, USA69-21/2 
 Dave Laut, USA68-93/4 
Discus Rolf Danneberg, W. Ger 218- 6  
 Mac Wilkins, USA217-6 
 John Powell, USA214-9 
Hammer Juha Tiainen, FIN 256- 2  
 Karl-Hans Riehm, W. Ger255-10 
 Klaus Ploghaus, W. Ger251-7 
Javelin Arto Harkönen, FIN 284- 8  
 David Ottley, GBR281-3 
 Kenth Eldebrink, SWE274-8 
Decathlon Daley Thompson, GBR 8798 pts =WR
 Jürgen Hingsen, W. Ger8673 
 Siegfried Wentz, W. Ger8412 

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

Premium Partner Content
HighBeam Research
Documents Images and Maps Reference
(from Newspapers, Magazines, Journals, Newswires, Transcripts and Books)

Research our extensive archive of more than 80 million articles from 6,500 publications.

Additional search results provided by HighBeam Research, LLC. © Copyright 2005. All rights reserved.

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring