| Share
 

Men

Event  Time  
 100m Valery Borzov, USSR 10.14  
 Robert Taylor, USA10.24 
 Lennox Miller, JAM10.33 
 200m Valery Borzov, USSR 20.00  
 Larry Black, USA20.19 
 Pietro Mennea, ITA20.30 
 400m Vince Matthews, USA 44.66  
 Wayne Collett, USA44.80 
 Julius Sang, KEN44.92 
 800m Dave Wottle, USA 1:45.9  
 Yewgeniy Arzhanov, USSR1:45.9 
 Mike Boit, KEN1:46.0 
1500m Pekka Vasala, FIN 3:36.3  
 Kipchoge Keino, KEN3:36.8 
 Rodney Dixon, NZL3:37.5 
5000m Lasse Viren, FIN 13:26.4 OR
 Mohamed Gammoudi, TUN13:27.4 
 Ian Stewart, GBR13:27.6 
10,000m Lasse Viren, FIN 27:38.4 WR
 Emiel Puttemans, BEL27:39.6 
 Miruts Yifter, ETH27:41.0 
Marathon Frank Shorter, USA 2:12:19.8  
 Karel Lismont, BEL2:14:31.8 
 Mamo Wolde, ETH2:15:08.4 
110m H Rod Milburn, USA 13.24 =WR
 Guy Drut, FRA13.34 
 Thomas Hill, USA13.48 
400m H John Akii-Bua, UGA 47.82 WR
 Ralph Mann, USA48.51 
 David Hemery, GBR48.52 
3000m
 Steeple
Kip Keino, KEN 8:23.6 OR
 Benjamin Jipcho, KEN8:24.6 
 Tapio Kantanen, FIN8:24.8 
20k Walk Peter Frenkel, E. Ger 1:26:42.4 OR
 Vladimir Golubnichiy, USSR1:26:55.2 
 Hans Reimann, E. Ger1:27:16.6 
50k Walk Bernd Kannenberg, W. Ger 3:56:11.6 OR
 Venjamin Soldatenko, USSR3:58:24.0 
 Larry Young, USA4:00:46.0 
4x100m USA (Larry Black, Robert
Taylor, Gerald Tinker,
Eddie Hart)
38.19 =WR
 Soviet Union38.50 
 West Germany38.79 
4x400m KEN (Charles Asati, Hezaklah
Nyamau, Robert Ouko,
Julius Sang)
2:59.8  
 Great Britain3:00.5 
 France3:00.7 
Event  Mark  
High Jump Yuri Tarmak, USSR 7- 33/4  
 Stefan Junge, E. Ger7-3 
 Dwight Stones, USA7-3 
Pole Vault Wolfgang Nordwig, E. Ger 18- 01/2 OR
 Robert Seagren, USA17-81/2 
 Jan Johnson, USA17-61/2 
Long Jump Randy Williams, USA 27- 01/2  
 Hans Baumgartner, W. Ger26-10 
 Arnie Robinson, USA26-4 
Triple Jump Viktor Saneyev, USSR 56-111/4  
 Jörg Drehmel, E. Ger56-91/4 
 Nelson Prudencio, BRA55-111/4 
Shot Put Wladyslaw Komar, POL 69- 6 OR
 George Woods, USA69-51/2 
 Hartmut Briesenick, E. Ger69-41/4 
Discus Ludvik Danek, CZE 211- 3  
 Jay Silvester, USA208-4 
 Rickard Bruch, SWE208-0 
Hammer Anatoly Bondarchuk, USSR 247- 8 OR
 Jochen Sachse, E. Ger245-11 
 Vasiliy Khmelevski, USSR242-101/2 
Javelin Klaus Wolfermann, W. Ger 296-10 OR
 Janis Lusis, USSR296-9 
 William Schmidt, USA276-111/2 
Decathlon Nikolai Avilov, USSR 8454 pts WR
 Leonid Litvinenko, USSR8035 
 Ryszard Katus, POL7984 

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

Premium Partner Content
HighBeam Research
Documents Images and Maps Reference
(from Newspapers, Magazines, Journals, Newswires, Transcripts and Books)

Research our extensive archive of more than 80 million articles from 6,500 publications.

Additional search results provided by HighBeam Research, LLC. © Copyright 2005. All rights reserved.

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring