| Share
 

Men

Event  Time  
 100m Bob Hayes, USA 10.0 =WR
 Enrique Figuerola, CUB10.2 
 Harry Jerome, CAN10.2 
 200m Henry Carr, USA 20.3 OR
 Otis Paul Drayton, USA20.5 
 Edwin Roberts, TRI20.6 
 400m Mike Larrabee, USA 45.1  
 Wendell Motley, TRI45.2 
 Andrzej Badenski, POL45.6 
 800m Peter Snell, NZE 1:45.1 OR
 William Crothers, CAN1:45.6 
 Wilson Kiprugut, KEN1:45.9 
1500m Peter Snell, NZE 3:38.1  
 Josef Odlozil, CZE3:39.6 
 John Davies, NZL3:39.6 
5000m Bob Schul, USA 13:48.8  
 Harald Norpoth, GER13:49.6 
 William Dellinger, USA13:49.8 
10,000m Billy Mills, USA 28:24.4 OR
 Mohamed Gammoudi, TUN28:24.8 
 Ronald Clarke, AUS28:25.8 
Marathon Abebe Bikila, ETH 2:12:11.2 WB
 Basil Heatley, GBR2:16:19.2 
 Kokichi Tsuburaya, JPN2:16:22.8 
110m H Hayes Jones, USA 13.6  
 Blaine Lindgren, USA13.7 
 Anatoliy Mikhailov, USSR13.7 
400m H Rex Cawley, USA 49.6  
 John Cooper, GBR50.1 
 Salvatore Morale, ITA50.1 
3000m
 Steeple
Gaston Roelants, BEL 8:30.8 OR
  Maurice Herriott, GBR8:32.4 
 Ivan Belyayev, USSR8:33.8 
20k Walk Ken Matthews, GBR 1:29:34.0 OR
 Dieter Lindner, GER1:31:13.2 
 Vladimir Golubnichy, USSR1:31:59.4 
50k Walk Abdon Pamich, ITA 4:11:12.4 OR
 Paul V.Nihill, GBR4:11:31.2 
 Ingvar Pettersson, SWE4:14:17.4 
4x100m USA (Paul Drayton, Gerald Ashworth,
Richard Stebbins, Bob Hayes)
39.0 WR
 Poland39.3 
 France39.3 
4x400m USA (Ollan Cassell, Mike Larrabee,
Ulis Williams, Henry Carr)
3:00.7 WR
 Great Britain3:01.6 
 Trinidad3:01.7 
WB indicates world best.
Event  Mark  
High Jump Valery Brumel, USSR7- 13/4 OR
 John Thomas, USA7-13/4 
 John Rambo, USA7-1 
Pole Vault Fred Hansen, USA 16- 83/4 OR
 Wolfgang Reinhardt, GER16-63/4 
 Klaus Lehnertz, GER16-43/4 
Long Jump Lynn Davies, GBR 26- 53/4  
 Ralph Boston, USA26-4 
 Igor Ter-Ovanesyan, USSR26-21/2 
Triple Jump Józef Schmidt, POL 55- 31/2 OR
 Oleg Fedoseyev, USSR54-43/4 
 Viktor Kravchenko, USSR54-41/4 
Shot Put Dallas Long, USA 66- 81/2 OR
 Randy Matson, USA66-31/4 
 Vilmos Varju, HUN63-71/4 
Discus Al Oerter, USA 200- 1 OR
 Ludvik Danek, CZE198-6 
 David Weill, USA195-2 
Hammer Romuald Klim, USSR 228-10 OR
 Gyula Zsivótzky, HUN226-8 
 Uwe Beyer, GER223-41/2 
Javelin Pauli Nevala, FIN 271- 2  
 Gergely Kulcsar, HUN270-03/4 
 Janis Lusis, USSR264-2 
Decathlon Willi Holdorf, GER 7887 pts  
 Rein Aun, USSR7842 
 Hans-Joachim Walde, GER7809 

Information Please® Database, © 2007 Pearson Education, Inc. All rights reserved.

Track & FieldWomen

More on Men from Infoplease:

  • Men - Men Score 1 Evgeni Plushenko, RUS 258.33 2 Stephane Lambiel, SUI 231.21 3 Jeffrey Buttle, CAN ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men Individual Points All-Around Paul Hamm, USA 57.823 Dae Eun Kim, KOR 57.811 Tae Young Yang, KOR ...
  • Men - Men's Swimming/Diving Winners of the 2008 Summer Olympics These are the medal winners in the ...
  • Men - 2004 Men's Swimming/Diving Event Time 50m Free Gary Hall , USA 21.93 Duje Draganja., CRO 21.94 ...

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring