| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesMaryland

Archibald VAN HORNE

(1817)

VAN HORNE, Archibald, a Representative from Maryland; birth date unknown; appointed adjutant of the Fourteenth Regiment of the Maryland Militia, April 18, 1798; commissioned captain May 26, 1802; member of the State house of delegates 1801-1803 and 1805, and served as speaker in the latter year; resigned November 11, 1805; elected as a Republican to the Tenth and Eleventh Congresses (March 4, 1807-March 3, 1811); chairman, Committee on District of Columbia (Eleventh Congress); again a member of the State house of delegates 1814-1816; elected to the State senate in 1816 and served until his death in Prince Georges County, Md., in 1817.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links


24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring