| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

John SMITH

(1752-1816)
Senate Years of Service:
1804-1813
Party:
Democratic Republican

SMITH, John, a Representative and a Senator from New York; born in Mastic, Long Island, N.Y., February 12, 1752; completed preparatory studies; member, State assembly 1784-1799; delegate to the State convention which adopted the Federal Constitution in 1788; elected to the Sixth Congress to fill the vacancy caused by the death of Jonathan N. Havens; reelected to the Seventh and Eighth Congresses and served from February 6, 1800, until his resignation, effective February 23, 1804; elected as a Democratic Republican on February 4, 1804, to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of De Witt Clinton; reelected, and served from February 23, 1804, to March 3, 1813; United States marshal for the district of New York 1813-1815; major general of the New York Militia at the time of his death in Mastic, Long Island, N.Y., August 12, 1816; interment in the family cemetery on Smiths Point, N.Y.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links


24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring