|  Share | Cite
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

Ira Edgar RIDER


RIDER, Ira Edgar, a Representative from New York; born in Jersey City, N.J., November 17, 1868; attended the public schools and the College of the City of New York; was graduated from the St. Lawrence University, Canton, N.Y.; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in New York City; secretary to the president of Manhattan Borough 1898-1902; elected as a Democrat to the Fifty-eighth Congress (March 4, 1903-March 3, 1905); owing to ill health was not a candidate for renomination in 1904; resumed the practice of law; died in New York City, May 29, 1906; interment in Calvary Cemetery.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present