| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

Thomas Vincent QUINN

(1903-1982)

QUINN, Thomas Vincent, a Representative from New York; born in Long Island City, Queens County, N.Y., March 16, 1903; attended the grade and high schools of Queens County, N.Y.; graduated from Fordham University Law School in 1924; was admitted to the bar in 1924 and commenced the practice of law in New York City in June 1925; assistant district attorney of Queens County from September 1931 to August 1934; assistant United States attorney, eastern district of New York, 1934-1947; Assistant Attorney General of the United States from July 21, 1947, until his resignation August 10, 1948; elected as a Democrat to the Eighty-first and Eighty-second Congresses and served from January 3, 1949, until his resignation December 30, 1951, to become district attorney of Queens County, N.Y., and served until December 31, 1955; unsuccessful for the Democratic nomination for district attorney of Queens County in 1955; appointed a city magistrate, April 30, 1957, and served until that office merged with the criminal court of New York City in 1962; subsequently served as a judge of the criminal court until his retirement on September 15, 1972; was a resident of Venice, Fla., until his death there on March 1, 1982.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring