| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

John Francis QUAYLE

(1868-1930)

QUAYLE, John Francis, a Representative from New York; born in Brooklyn, N.Y., on December 1, 1868; attended the public schools, St. James Academy, and St. Francis College, in Brooklyn; engaged in the retail butcher business; also became engaged in building construction in 1902; served as deputy collector of internal revenue for the first district of New York from November 12, 1914, until February 19, 1919, when he resigned to enter upon his duties as deputy city clerk of Brooklyn Borough, in which capacity he served from March 1919 to February 1923, when he resigned; elected as a Democrat to the Sixty-eighth and to the three succeeding Congresses and served from March 4, 1923, until his death; had been reelected to the Seventy-second Congress; died in Brooklyn, N.Y., November 27, 1930; interment in St. John’s Cemetery.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links


24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring