Cite
 
History and GovernmentCongressional BiographiesRhode Island

O’CONNELL, Jeremiah Edward

(1883—1964)


O’CONNELL, Jeremiah Edward, a Representative from Rhode Island; born in Wakefield, Middlesex County, Mass., July 8, 1883; attended the public schools; was graduated from Boston University in 1906 and from the law school of the same university in 1908; was admitted to the bar in 1907 and commenced practice in Boston, Mass.; moved to Providence, R.I., in 1908 and continued the practice of law; member of the city council 1913-1919; member of the board of aldermen 1919-1921; elected as a Democrat to the Sixty-eighth and Sixty-ninth Congresses (March 4, 1923-March 3, 1927); unsuccessful candidate for reelection in 1926 to the Seventieth Congress; elected to the Seventy-first Congress and served from March 4, 1929, until his resignation on May 9, 1930, having been appointed an associate justice of the Rhode Island Superior Court, serving until January 10, 1935, when he was appointed presiding justice and served until his resignation in 1948; elected as an associate justice of the Rhode Island Supreme Court and served until his resignation on January 18, 1956; was a resident of Cranston, R.I., until his death September 18, 1964; interment in St. Francis Cemetery, Pawtucket, R.I.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present