| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesIllinois

Raymond Stephen McKEOUGH

(1888-1979)

McKEOUGH, Raymond Stephen, a Representative from Illinois; born in Chicago, Ill., April 29, 1888; attended public and parochial schools; was graduated from De La Salle Institute, Chicago, Ill., in 1905; worked in the Union Stock Yards, Chicago, Ill., 1905-1909; employed in clerical work with a railroad, 1909-1925; engaged in the investment securities business, 1925-1929 and in the brokerage business, 1929-1934; delegate to the Democratic National Convention in 1940; elected as a Democrat to the Seventy-fourth and to the three succeeding Congresses (January 3, 1935-January 3, 1943); was not a candidate for renomination in 1942, but was an unsuccessful candidate for election to the United States Senate; regional administrator of the Office of Price Administration, Chicago, Ill., from February 5, 1943, to January 15, 1944; appointed a member of the United States Maritime Commission on October 11, 1945, and served until 1950; Commissioner, International Claims Commission of the United States, 1951-1953; associated with Great American Oil Co., Chicago, in 1956; appointed administrative assistant to the State’s attorney, criminal division, Chicago, Ill., December 3, 1956, and resigned December 3, 1960; engaged in general insurance business; resided in Chicago, Ill., until his death on December 16, 1979; interment at St. Mary’s Cemetery, Evergreen Park, Ill.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links


24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring