| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesVirginia

Joseph JORGENSEN

(1844-1888)

JORGENSEN, Joseph, a Representative from Virginia; born in Philadelphia, Pa., February 11, 1844; was graduated from the medical department of the University of Pennsylvania at Philadelphia; cadet surgeon, United States Army, March 17, 1864-March 23, 1865; acting assistant surgeon, April 10, 1865-September 10, 1865, and June 5, 1867-February 21, 1870; member of the Virginia house of delegates from Prince Edward County, 1871-1873; moved to Petersburg, Va.; appointed postmaster of Petersburg, Va., May 21, 1874-June 8, 1877, when he resigned, having been elected to Congress; elected as a Republican to the Forty-fifth and to the two succeeding Congresses (March 4, 1877-March 3, 1883); chairman, Committee on Mileage (Forty-seventh Congress); delegate to the Republican National Convention in 1880; appointed register of the land office at Walla Walla, Wash., by President Arthur February 27, 1883, and served until removed by President Cleveland in 1886; died on January 21, 1888, in Portland, Oreg.; interment in Mountain View Cemetery, Walla Walla, Wash.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links


24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring