| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesMissouri

Jeffrey Paul HILLELSON

(1919-2003)

HILLELSON, Jeffrey Paul, a Representative from Missouri; born in Springfield, Clark County, Ohio, March 9, 1919; attended the public schools; graduated from the University of Missouri, Kansas City, 1947; United States Army, 1942-1946, retaining his commission in the Reserve; business owner, 1947-1952; chair, Republican City Central Committee of Independence, Mo., 1949; elected as a Republican to the Eighty-third Congress (January 3, 1953-January 3, 1955); unsuccessful candidate for reelection to the Eighty-fourth Congress in 1954; executive assistant to the Postmaster General, Washington, D.C., from January 3, 1955, until his resignation September 22, 1955; unsuccessful candidate for election in 1956 to the Eighty-fifth Congress; delegate to Republican State conventions, 1948, 1952, and 1956; delegate to the Republican National Convention, 1956; appointed acting postmaster of Kansas City, Mo., 1957-1961; elected member of Kansas City, Mo., city council from April 1963 until June 1969; regional administrator, General Services Administration, 1969-1974; served on the Johnson County, Kans., commission, 1981-1982; died on May 28, 2003, in Shawnee Mission, Kans.; internment in Arlington National Cemetery.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring