| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

Paul Albert FINO

(1913-2009)

FINO, Paul Albert, a Representative from New York; born in New York City December 15, 1913; attended the public schools; graduated from St. John’s University School of Law, New York City, 1937; was admitted to the New York State bar in 1938 and began practice in New York City; served as an assistant attorney general in the State government from March 1943 to December 1944; member of the State senate from January 1945 to May 1950; member of the New York City Civil Service Commission from June 1, 1950, to December 31, 1952; elected as a Republican to the Eighty-third and to the seven succeeding Congresses and served from January 3, 1953, until his resignation December 31, 1968, to become a New York Supreme Court Justice having been elected November 5, 1968, and assumed duties January 1, 1969; delegate to the Republican State convention 1940-1966, and to the Republican National Convention in 1960, 1964, and 1968; died on June 16, 2009, in North Woodmere, N. Y.

Bibliography

Fino, Paul A. My Life in Politics and Public Service. Great Neck, NY: Todd & Honeywell, Inc., 1986.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring