| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesKentucky

William Pope DUVAL

(1784-1854)

DUVAL, William Pope, a Representative from Kentucky; born in Mount Comfort, near Richmond, Va., in 1784; completed preparatory studies; moved to Kentucky; studied law; was admitted to the bar about 1804 and practiced; during the Indian hostilities of 1812 commanded a company of mounted Volunteers; elected as a Republican to the Thirteenth Congress (March 4, 1813-March 3, 1815); resumed the practice of law in Bardstown, Ky.; appointed on May 18, 1821, United States judge, east Florida district; Governor of the Territory of Florida under Presidents Monroe, Adams, and Jackson, serving from April 17, 1822, to 1834; appointed on November 4, 1841, law agent in Florida; moved to Texas in 1848; was the original of “Ralph Ringwood” of Washington Irving and “Nimrod Wildfire” of James K. Paulding; died in Washington, D.C., March 19, 1854; interment in the Congressional Cemetery.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring