| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

Isidore DOLLINGER

(1903-2000)

DOLLINGER, Isidore, a Representative from New York; born in New York, N.Y., November 13, 1903; B.C.S., New York University, New York, N.Y., 1925; L.L.B., New York Law School, New York, N.Y., 1928; admitted to the New York state bar, 1929; member of the New York state assembly, 1937-1944; member of the New York state senate, 1945-1948; elected as a Democrat to the Eighty-first and to the five succeeding Congresses, and served until his resignation (January 3, 1949-December 31, 1959); delegate to Democratic National Conventions, 1956 and 1960; district attorney, Bronx County, N.Y., 1960-1968; justice of New York state supreme court, first judicial district, January 1, 1969, to December 31, 1975; was a resident of New York City, until his death, on January 30, 2000, in White Plains, N.Y.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring