| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

Harry Howard DALE

(1868-1935)

DALE, Harry Howard, a Representative from New York; born in New York City December 3, 1868; moved with his parents to Brooklyn in 1870; attended the public schools of Brooklyn and New York Law School; was admitted to the New York bar May 14, 1891, and commenced practice in Brooklyn, N.Y.; member of the State assembly 1899-1904; served as attorney for the State comptroller in 1911 and 1912; elected as a Democrat to the Sixty-third, Sixty-fourth, and Sixty-fifth Congresses and served from March 4, 1913, to January 6, 1919, when he resigned having been appointed judge of the magistrate’s court in 1919; reappointed in 1929 and served from January 7, 1919, to July 21, 1931; appointed judge for the court of special sessions on July 22, 1931, and served until his death in Bellmore, Nassau County, N.Y., on November 17, 1935; remains were cremated and the ashes deposited in Fresh Pond Road Crematory, Brooklyn, N.Y.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring