| Share
 
History and GovernmentCongressional BiographiesNew York

Thomas James CREAMER

(1843-1914)

CREAMER, Thomas James, a Representative from New York; born near Garadice Lake, Ireland, May 26, 1843; immigrated to the United States and took up his residence in New York City; attended the public schools; shipping clerk in a dry-goods house in 1860; studied law; was admitted to the bar and practiced; member of the State assembly 1865-1867; served in the State senate 1868-1871; city tax commissioner for five years; acted as counsel for State commissions to revise the tax laws; elected as a Democrat to the Forty-third Congress (March 4, 1873-March 3, 1875); was not a candidate for renomination in 1874; elected to the Fifty-seventh Congress (March 4, 1901-March 3, 1903); was not a candidate for renomination in 1902; resumed the practice of law in New York City, and died there August 4, 1914; interment in Greenwood Cemetery.

Source: Biographical Directory of the United States Congress, 1771-Present

Related Links

24 X 7

Private Tutor

Click Here for Details
24 x 7 Tutor Availability
Unlimited Online Tutoring
1-on-1 Tutoring